reklamı kapat

POPÜLER

Google AR başlık

Google da bir artırılmış gerçeklik başlığı geliştiriyor

Facebook ya da Meta, Apple ve Microsoft gibi birçok dev firma aktif olarak AR / VR başlık konusunda çalışıyor. Sürece Google da giriyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla internet devi Google, şimdilik Project Iris olarak geçen bir AR yani artırılmış gerçeklik başlığı geliştiriyor. Henüz prototip aşamasında olan ürünün, bir sorun olmazsa 2024 yılında raflara çıkarılması hedefleniyor. İçindeki ekranlar ve dışındaki kameralar ile gerçek dünya ile sanalı bir araya getirecek ürün, Meta’yla çok fazla gündeme gelen metaverse geleceği için önemli görünüyor. Bilmeyenler için metaverse dünyasına ancak bir başlık ile tam anlamıyla dahil olunabiliyor.

Mevcut haliyle bir kayak gözlüğü formunda olduğu aktarılan yani ufak olmayan başlık, gücünü Google’ın kendi geliştirdiği (Pixel’lerdeki gibi) bir işlemciden alıyor ve sürpriz olmayacağı üzere Android işletim sistemi üzerine kuruluyor. Genel çalışma mantığının merkezinde bulut aktarımın olacağı yani birçok işlem yükünü dışarıya yükleyeceği aktarılan Google imzalı AR başlık, şu an Pixel takımının bazı tecrübeli üyelerinden de destek görüyor.

Şu an üzerinde spesifik olarak 300 kişinin çalıştığı belirtilen ürün, çok gizli tutuluyor ve bu açıdan yakın zamanda fiziksel olarak kolay kolay sızdırılacak gibi durmuyor. Çıkışa daha çok olduğundan büyük değişiklikler görme ihtimali olan Google AR başlık, direkt olarak metaverse geleceği için tasarlandığından aceleye getirilmiyor, uzun vadeli bir donanım olarak tasarlanıyor.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın