reklamı kapat

POPÜLER

Google, artırılmış gerçeklik gözlüğü

Google, artırılmış gerçeklik gözlüğü ile gerçek teste çıkıyor

Meta, Apple ve Microsoft gibi birçok dev firma aktif olarak AR / VR başlık konusunda çalışıyor. Süreçte Google da önemli bir isim.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla internet devi Google “Project Iris” olarak geçen bir AR yani artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştiriyor. Henüz prototip aşamasında olan ürünün, bir sorun olmazsa 2024 yılında raflara çıkarılması hedefleniyor. İçindeki ekranlar ve dışındaki kameralar ile gerçek dünya ile sanalı bir araya getirecek ürün, Meta’yla çok fazla gündeme gelen metaverse geleceği için önemli bir konumda yer alıyor. Mevcut haliyle bir kayak gözlüğü formunda olduğu aktarılan ürün, bugün yapılan açıklamaya göre önümüzdeki ay prototip haliyle gerçek hayat testlerine alınacak. Firma gözlüğü ABD’de merkezli olarak birden fazla kullanıcıya verecek ve onlardan gündelik yaşam deneyimleri özelinde geri bildirim alacak. Bu sayede ürün ticari hale getirilmeden önce ciddi şekilde iyileştirebilecek.

Bu gözlük gücünü Google’ın kendi geliştirdiği (Pixel’lerdeki gibi) bir işlemciden alıyor ve Android işletim sistemi üzerine kuruluyor. Genel çalışma mantığının merkezinde bulut aktarımın olacağı yani birçok işlem yükünü dışarıya yükleyeceği aktarılan Google imzalı AR gözlük, şu an Pixel takımının bazı tecrübeli üyelerinden de destek görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinde spesifik olarak 300 kişinin çalıştığı belirtilen ürün, direkt olarak metaverse geleceği için tasarlandığından aceleye getirilmiyor, uzun vadeli bir donanım olarak tasarlanıyor. Bunun için gerçek yaşam testleri isteyen Google, biliyorsunuz “Glass” isimli ürünü üzerinden alana çok da yeni sayılmaz.

Google artırılmış gerçeklik gözlüğü yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın