reklamı kapat

POPÜLER

NASA ve Uber den hava trafiği iş birliği

NASA ve Uber’den geleceğin şehirleri için “hava trafiği” çözümü

Uçan otomobiller, drone kargoları derken sadece işin teknolojisi değil hava trafiği de önem kazanıyor. NASA ve Uber ilk testler için iş birliğine gidiyor.

NASA ve Uber, geleceğin şehirleri için yeni bir iş birliğine daha gittiklerini duyurdu. Gelişen teknolojiyle beraber uçan otomobiller, taksiler ya da en basitinden halihazırda aktif halde kullanılan drone kargo dağıtım sistemleri derken şehirlerin yeni ulaşım ve ulaştırma alternatifi de havaya taşınıyor. Bilim kurgu filmlerin oluşturduğu portreye giderek yaklaşırken bu alanda kullanılan teknolojiler her ne kadar odak noktası olsa da işin sistem tarafı da büyük önem taşıyor. Hava trafiği de onlardan biri. NASA’nın Uber’le yaptığı iş birliği de tam olarak bu sorunu hedef alıyor.

Yapılan açıklamada Uzay ajansı olarak iş birliğine gittiğimiz Uber’le beraber halihazırda bildiğimiz konulardaki bilgimizi genişletmek ve gelecek hava trafiği sorununa ilişkin yeni çözümler sunmak için çalışacağız.” notu düşülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, “Urban Air Mobility” programı üzerine çalışıyor

Uber’in dahil olduğu bu yeni sistem Urban Air Mobility (UAM) ismini taşıyor. “Amaç, küçük paket teslimatlarından yolcu taşıyan uçan taksilerin şehir içindeki operasyonuna kadar kullanılacak olan güvenli ve etkili bir hava taşımacılığı sistemi UAM’i geliştirmek.” olarak açıklanan durumda gelecek vizyonu güvenli bir sisteme oturtulmaya çalışılıyor. NASA araştırmacılarının UAM kontrolünün büyük ölçekli operasyonlarda kullanılması üzerine yeni teknolojiler geliştiriyor.

Hava taşımacılığını bir adım öteye taşıyacak olan bu araştırmada Uber, şehir içi hava ulaşımı için planladığı otomobil paylaşım sistemi olan ortak kullanım ağının detaylarını paylaşıyor. İlk testleri gerçekleştirmeye hazır olan NASA, testlerin ilk etapta simülasyon sistemleriyle, algoritma destekli olarak test edileceğini kaydediyor.

İlginizi çekebilir

Otomobillerdeki acil durum fren sistemlerinin halen ne kadar kötü olduğunu gösteren test