reklamı kapat

POPÜLER

Uber

İşte Uber’in yeni uçan taksi prototipi [Video]

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, en büyük gelecek hedefi olan uçan taksi konsepti için çalışmaya devam ediyor. Bu konuda büyük adımlar atan şirket, orijinal tasarımı da değiştirmiş durumda.

Bilmeyenler için Uber kendi uçan otomobillerini yani uçan taksilerini üretmek istiyor. Bu araçları 2020 yılında teste çıkarmayı hedefleyen firma, amacı için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘yla dahi ortaklık kurmuş durumda. Bugün ise şirketin yeni uçan taksi prototipi ortaya çıktı. Los Angeles’de düzenlenen ikinci Elevate konferansında tanıtılan araç, ilk modele göre daha çok pervane taşıyor. Daha çok kişiyi taşıyacak bu tasarım, arkaya yerleştirilen yeni pervane ile düz uçuşu da hızlandıracak gibi duruyor. Eskiye göre gövdesi büyüyen araç, biliyorsunuz gücünü tamamen elektrikten alıyor. Burada uçan aracın helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağı ve tek şarjla 160 km yol ile saatte 240 km hıza çıkabileceği söyleniyor. Her şey yolunda giderse 2023 itibariyle göreve başlayacak olan uçan taksi hizmeti, her saat 200 kalkış ve iniş yapabilecek bir geleceğin parçası olarak görülüyor. Bina çatılarının üzerine iniş kalkış yapabilecek bu hava araçları, özellikle büyük şehirlerdeki taşımacılığı çok farklı bir hale dönüştürecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim kurgu filmleri Uber sayesinde gerçek oluyor

Ancak şirket bu alanda tek başına değil. Diğer birçok şirket de şehirler içerisinde uçan taksiler çalıştırmak istiyor. Bu konuda somut adımlar atan birçok firma bulunurken, yine de en öncü ismin Uber olması bekleniyor. Şirket CEO’su Dara Khosrowshahi süreci şu şekilde özetliyor: “Kişiler uygulamamızı kullanarak yakınlarına uçan taksi çağıracak ve bina çatılarda yer alan piste giderek yolculuğa başlayacak”.

Video