reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce uçan taksi

Rolls-Royce’dan heyecan yaratan “uçan taksi” konsepti

Airbus ve Uber gibi firmalar ciddi şekilde “uçan taksi” modelleri üzerine çalışıyor. Bu alana dahil olmayı planlayan son isim ise lüks üretici Rolls-Royce olacak gibi duruyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre Rolls-Royce, “Farnborough Uluslararası Hava Şovu 2018” kapsamında görücüye çıkartılacak uçan taksi konseptini görücüye çıkarttı. Geleceğin bu alanda olduğu farkeden firma, dikey olarak iniş ve kalkış yapabilecek bir konsept hazırlamış durumda. 90 derece hareketli kanat sistemi üzerine kurulan uçan taksi, bünyesinde altı adet elektrikli pervane motoru taşıyor. Bu sayede güvenli bir seçenek oluşturan geleceğin taksisi, taman elektriğe bel bağlamıyor. Gaz türbinleriyle elektrik motorlarına 500 kW kadar güç üretebilen EVTOL olarak isimlendirilen araç, tam 800 km menzili beraberinde getiriyor. Saatte 400 km/s hıza çıkabilen gökyüzü taksisi, 2020 yılında uçuş testlerine çıkacak deniyor. Açıklandığı kadarıyla araç mevcut havacılık teknolojileri üzerine kuruluyor. Yani sadece tasarımı gerçeğe dönüştürmek ve test etmek yeterli olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce uçan taksi

Rolls-Royce havacılık konusunda dev bir isim

Çoğu kişi bilmiyor ancak lüks otomobil üreticisi havacılık sektörünün en önemli isimleri arasında yer alıyor. Dünyanın en gelişmiş jet uçak motorlarını üreten firma, birçok uçağın gökyüzünde süzülmesine imkan tanıyor. Bu açıdan alanda çok büyük bir tecrübesi bulunan Rolls-Royce, maddi gücünün de etkisiyle uçan taksiler için en gerçekçi firmalar arasında başı çekiyor. Gelecek tahmin edebilenden çok daha yakın gibi duruyor.

İlgili Video

Airbus’ın uçan taksisi gerçeğe dönüşmüş durumda