reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai ve Rolls-Royce

Hyundai ve Rolls-Royce, geleceğin hava araçları için ortaklık kurdu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai ve alanın önemli ismi Rolls-Royce, geleceğin hava araçları için bir araya geldi.

Güney Kore merkezli dev otomobil üreticisi Hyundai, kaçıranlar için geçtiğimiz yıl kurulan Urban Air Mobility Division ile ciddi ses getirmişti. Bu departman ile firma direkt olarak uçan otomobil gibi geleceğin araçlarına odaklanacaklarını aktarmıştı. Kurulan bu departmanın başına eski NASA mühendisi Dr. Jaiwon Shin‘i geçiren firma, CES 2020’de ilk Personal Air Vehicle (PAV) modelini de konsept olarak görücüye çıkarmıştı. Şirket bunların üstüne büyük bir adım daha atmış, İngiltere hükümeti ve Urban Air Port (UAP) ile araya gelerek 2021’in sonuna doğru Coventry’ye dünyanın ilk uçan taksi havaalanını açmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Bu alanın direkt olarak drone’lar ve uçan taksi gibi geleceğin hava araçlarına ayrılacağı aktaran otomobil devi Hyundai, daha sonra bu alandaki çalışmalarını kurulan Supernal şirketi ile devam ettireceklerini duyurdu. Şirketin Avrupa’daki en önemli isimlerinden Michael Cole, uçan araçların / taksilerin gerçek olacağı tarihi 2030 olarak aktarmıştı.

Supernal üzerinde yapılan açıklamada ise uçan taksiler özelinde daha erken bir tarih verilmişti. Şirket, ilk uçan taksiyi 2028 yılında kullanıma sunmayı hedeflediklerini aktarmıştı. İşte tam da bu gelecek çalışmaları özelinde Hyundai’nin ya da kurulan Supernal şirketinin en büyük yardımcılarından birisi Rolls-Royce olacak. Kısa süre önce açıklanan ortaklık kapsamında iki büyük isim geleceğin hava araçları için bilgi paylaşımında bulunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hava araçları ve motorları konusunda Hyundai’ye oranla çok ama çok daha tecrübeli bir firma olan Rolls-Royce, şu an burada detaylandırdığımız elektrikli uçak modelleri üzerinde de aktif olarak çalışıyor. Hyundai’nin yeni nesil hava araçlarına teknik açıdan çok sağlam bir destek sağlayacak üretici, Hyundai ile imzalanan “Uzlaşı Belgesi” kapsamında şu stratejik hedefleri açıkladı:

  • -Hyundai’nin Gelişmiş Hava Hareketliliği Bölümü için teknoloji geliştirme ve güç ve tahrik sistemleri gereksinimleri konusunda iş birliği yapılması
  • -Gelişmiş Hava Hareketliliğine yönelik olarak Rolls-Royce güç ve tahrik sistemlerinin endüstrileştirilmesi konusunda iş birliği yürütülmesi
  • -Hyundai’nin Bölgesel Hava Hareketliliği platformları için enerji kaynağı olarak hidrojen yakıt hücrelerine dayalı elektrikli tahrik sistemlerinin geliştirilmesi
  • -Gelişmiş Hava Hareketliliği pazarına yönelik olarak ortak bir yakıt hücreli elektrikli tahrik sisteminin pazara sunulması için iş birliği yapılması
  • -2025 yılına kadar ortak yakıt hücreli elektrikli uçak gösterimi yapılması

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hyundai Motor Group Gelişmiş Hava Hareketliliği Bölüm Başkanı Jaiwon Shin şunları söyledi: “Hidrojen yakıt hücreli tahrik sistemlerinin geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla havacılık ve sertifikasyon konusundaki uzmanlıklarından yararlanmak üzere Rolls-Royce ile yaptığımız ortaklıktan memnuniyet duyuyoruz. Hyundai, hidrojen yakıt hücresi sistemlerini küresel otomotiv pazarına başarıyla sunarken, havacılık entegrasyonu için de elektrikli ve hidrojen yakıtlı tahrik teknolojilerinin fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. Bu teknolojinin, küresel havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır karbon uçma hedefini destekleyecek kilit bir teknoloji olduğuna inanıyoruz.”

Rolls-Royce Electrical Başkanı Rob Watson ise şunları söyledi: “ Hyundai Motor Group ile yaptığımız ortaklıktan mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık bizlere, her iki şirketin havacılık ve otomotiv sektörlerinden elde ettiği yeteneklerden yararlanmak için değerli bir fırsat sunacak. Gelişmiş Hava Hareketliliği Pazarı önemli bir ticari potansiyele sahip. Ortaklığımız ise bu pazara öncülük etme konusundaki ortak hedeflerimizi destekliyor. İş birliğimiz aynı zamanda Rolls-Royce’un, yolcuların sürdürülebilir bir şekilde seyahat etmelerini sağlayacak ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşılmasına yardımcı olacak.”

Not: Görsel temsilidir.

Hyundai ve Rolls-Royce ortaklığı yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması