reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Supernal

Hyundai kurdu; uçan araçlar / taksilere yönelik yeni şirket: Supernal

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, uçan araç / taksi tarafına büyük önem veriyor ve süreci Supernal altında topluyor.

Hyundai, hatırlayanlar olacaktır geçtiğimiz yıl kurulan Urban Air Mobility Division ile ciddi ses getirmişti. Bu departman ile firma direkt olarak uçan otomobil gibi geleceğin araçlarına odaklanacaklarını aktarmıştı.

Kurulan bu departmanın başına eski NASA mühendisi Dr. Jaiwon Shin‘i geçiren firma, CES 2020’de ilk Personal Air Vehicle (PAV) modelini de konsept olarak görücüye çıkarmıştı.

Şirket bunların üstüne büyük bir adım daha atmış, İngiltere hükümeti ve Urban Air Port (UAP) ile araya gelerek 2021’in sonuna doğru Coventry’ye dünyanın ilk uçan taksi havaalanını açmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Bu alanın direkt olarak drone’lar ve uçan taksi gibi geleceğin hava araçlarına ayrılacağı aktaran otomobil devi Hyundai, artık bu alandaki çalışmalarını kurulan Supernal şirketi ile devam ettirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai yani Supernal, uçan araçların geleceğini ne zaman başlatacak?

Geçtiğimiz aylarda bu konuda bir açıklama yapan şirketin Avrupa’daki en önemli isimlerinden Michael Cole, uçan araçların / taksilerin gerçek olacağı tarihi 2030 olarak aktardı.

Supernal üzerinde yapılan açıklama ise uçan taksiler özelinde daha erken bir tarih verdi. Şirket, ilk uçan taksiyi 2028 yılında kullanıma sunmayı hedeflediklerini aktardı. Firma bu konudaki gerçek somut adımlara ise 2024 sonrasında başlayacaklarını belirtti.

Taşımacılığın kısa vadeli olarak elektrikli araçlar ile havaya taşınması, ilk olarak helikopterlerin yerini alacak uçan taksiler ile olacak. Daha sonra ise gerçekten uçabilen otomobiller hayatımıza girecek.

İlginizi Çekebilir

Bu da 18 pervaneli bir başka uçan taksi