reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Hyundai, dünyanın ilk uçan taksi havaalanını açıyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, havacılığın geleceğine en çok önem veren firmalar arasında başı çekiyor.

Hyundai, geçtiğimiz yıl kurulan Urban Air Mobility Division ile gündeme gelmişti. Bu departman ile firma direkt olarak uçan otomobil gibi geleceğin araçlarına odaklanacaklarını aktarmıştı. Kurulan yeni departmanın başına eski NASA mühendisi, havacılık tarafında 30 yıllık tecrübeye sahip Dr. Jaiwon Shin‘i geçiren firma, CES 2020 fuarını da boş geçmemişti. CES 2020’de firmanın ilk Personal Air Vehicle (PAV) modeli görücüye çıkarılmıştı. İşte bunların üstüne firma büyük bir adım daha attı. İngiltere hükümeti ve Urban Air Port (UAP) ile araya gelen Hyundai, 2021’in sonuna doğru Coventry’ye dünyanın ilk uçan taksi havaalanını açıyor. Bu alanın direkt olarak drone’lar ve uçan taksi gibi geleceğin hava araçlarına ayrılacağı aktarılıyor. Dünyanın en ufak havaalanı olarak da geçen merkez, 2028 gibi gerçek olacak şehir içi havada taşımacılık süreçleri için atılacak kilit adımlardan görülüyor ve arge için de oldukça iyi duruyor.

Hyundai imzalı ilk uçan taksiden diğer detaylar

Firmanın ilk PAV modeli, söylendiği kadarıyla 2023 sonrasında Uber’in havadan taşımacılık sürecinde görev yapacak. Birden fazla pervaneli motor üstüne kurulan (Hem güvenlik hem daha az gürültü için) araç, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor ve saatte 290 km/s hıza çıkabilecek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

300-600 metre aralığında yol alacağı aktarılan yani çok yükseğe çıkma amacı bulunmayan Hyundai imzalı geleceğin taksisi, geniş bir kabin alanı sunuyor ve tahmin edebileceğiniz üzere elektrikli altyapı üstüne kuruluyor. Modelin 100 km menzili bulunurken, şarj süresinin yedi dakika süreceği iddia ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da 18 pervaneli bir başka uçan taksi