reklamı kapat

POPÜLER

Volocopter uçan taksi

18 pervaneli uçan taksi Volocopter yine bir ilke imza attı! [Video]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, kısa süre önce bir ilke daha imza attı. Hava aracı ciddi ciddi gerçeğe dönüyor.

Volocopter en son Çinli üretici Geely‘den aldığı tam 55 milyon dolarlık yatırım ile gündeme gelmişti. Geleceği oldukça parlak olan hava aracı, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta bir ilke imza atmış ve Helsinki Havalimanı içerisinde bir uçuş gerçekleştirmişti. Bunun yani aktif bir uluslararası havalimanı içerisindeki uçuşun uçan taksi dünyası için bir ilk olduğu aktarıldı. Tam kule bağlantısıyla gerçekleştirilen ve sorunsuz olarak gerçekleştirilen süreç sonrasında bir ilk daha gerçekleştirildi. Volocopter, tarihinde ilk defa Stuttgart’ta şehir üstünde bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Bunun şehir üstünde herkese açık şekilde yapılan ilk uçuş olduğu aktarıldı. Sorunsuz olarak geçen bu önemli gösterimle geleceği gözler önüne seren uçan taksi, kontrolü ortamda çok kısa süre boyunca havada kalmış olmasına rağmen kendini bir kez daha göstermiş oldu.

Volocopter uçan taksi
Volocopter uçan taksi
Volocopter uçan taksi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volocopter geleceğin yolcu taşımacılığını gerçek kılacak bir uçan taksi

Bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada dengeli şekilde kalabilen hava aracı, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Mevcut yapıda saatte 100 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Otonom olarak görev yapabileceği aktarılan hava aracı, kendisine özel Volo-port’lar ile şehirlerde aktif olarak yer almak istiyor. Binaların üzerine kurulacak bu özel merkezler, yolcu taşımayı güvenli ve çok kolay hale getirecek gibi görünüyor. Bunlara ek olarak tren istasyonları üzerine de kalkış / iniş noktaları kurmayı planlayan firma, kurulan Volo-port’lar ile günde tam 10 bin insan taşımayı hedefliyor.

İlgili Video