reklamı kapat

POPÜLER

uçan taksi volocopter

Gelecek yaklaşıyor! Uçan taksi Volocopter ile büyük gösterim [Video]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, kısa süre önce geleceğe yönelik büyük bir gösterim daha yaptı.

En son Çinli üretici Geely‘den aldığı tam 55 milyon dolarlık yatırım ve Helsinki Havalimanı içerisinde gerçekleştirdiği uçuş ile gündeme gelen uçan taksi Volocopter, bu sefer Singapur’da karşımıza çıktı. Göz alıcı Marina Bay bölgesinde insanlı bir test uçuşu yapan hava aracı, bu sayede güzel bir gelecek gösterimi daha yapmış oldu. Birçok benzerinden farklı olarak artık şehirler içinde kullanılabilecek kadar gelişmiş olan model, yerel yönetimin / havacılık otoritelerinin desteği ve yakından takibi ile başarılı bir test uçuşuna imza atmayı başardı. Sürekli olarak geliştirilen ve daha güçlü hale gelen Volocopter, kullanıma çıktığı zaman otonom olarak görev yapabilecek ve kendisine özel VoloPort merkezlerine sahip olacak. Binaların üzerine ya da açık alanlara kurulacak bu özel merkezler, yolcu taşımayı güvenli ve çok kolay hale getirecek deniyor. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen araç, üst üste olumlu sonuçlar almasına rağmen ticari kullanıma hemen girmeyecek. Daha birçok denemenin ve testin yapılması gerektiği açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi Volocopter, gerçekten geleceğin hava araçlarından

Bildiğiniz üzere bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada kalabilen hava aracı, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Mevcut son sürümüyle saatte 110 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Tek şarj ile 35 km kadar yol yapabileceği aktarılan uçan taksinin, Marina Bay gösteriminde 1,5 km mesafeyi 40 metre yüksekten 2 dakika içerisinde geçtiği paylaşılıyor.

İlgili Video