reklamı kapat

POPÜLER

Volocopter, yeni uçan taksi prototipi ile ilk uçuşu gerçekleştirildi

Volocopter, yeni uçan taksi prototipi ile ilk uçuşu gerçekleştirildi [Video]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Volocopter, kısa süre önce önemli bir başarıya daha imza attıklarını duyurdu.

En son Çinli üretici Geely‘den aldığı 55 milyon dolarlık yatırım ve Helsinki Havalimanı içerisinde gerçekleştirdiği bir uçuş ile gündeme gelen Volocopter, şu an üç farklı hava aracı üzerinde çalışmalar yapıyor. Üzerinden geçmek adına firmanın ana modeli uçan taksi VoloCity. Şirketin aynı zamanda bir kargo taşıma odaklı VoloDrone isimli hava aracı da bulunuyor. Ayrıca süreçte bir de VoloConnect yer alıyor. VoloConnect, geçtiğimiz yıl bilgisayar ortamında gösterilen bir başka uçan taksi modeliydi ve modelin VoloCity’den farkı daha uçağa yakın bir seçenek olmasıydı. İşte bu araç ile bugün mayıs ayında bir uçuş yapıldığı duyuruldu ve süreç için yukarıdaki video paylaşıldı. İnsansız olarak yapılan deneme kapsamında 2 dakika 14 saniye boyunca uçuş gerçekleştirildiği aktarılıyor. Şimdilik yüksek hızlara çıkarılmayan VoloConnect, yüzde 100 elektrikli bir hava aracı ve gelecek için ümit vadediyor. İlk uçuş testlerinden gelen verilerin iyi olduğu aktarılırken, henüz ticari kullanımdan uzakta bulunuyor.

Firma bundan önce de uçan taksi VoloCity ile prototip üzerinden ilk defa uçuş testine girmişti. Dikkat çeken elektrikli uçan taksi, ilk uçuşta uzaktan olarak kontrol edilmiş ve beklentileri karşılamıştı. Üretim öncesi hazırlanan bu prototip ile çok önemli veriler elde ettiklerini belirten Volocopter, şehir içi havacılık konusunda bir adım daha atmış durumda.

Bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada kalabilen hava aracı VoloCity, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Teknik olarak 110 km/s hıza çıkabildiği söylenen hava aracı, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Tek şarj ile 35 km kadar yol yapabileceği aktarılan uçan taksi, iki kişi taşıyabiliyor ve 200 kg’lık bir valiz alanına sahip. Dokuz farklı lityum-iyon pil paketine sahip olan araç, pil değişimine izin veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volocopter’in açıklamasına göre araçtaki piller 5 dakika içerisinde değiştirilebiliyor, bu sayede de şarj için beklemek gerekmiyor. Çok fazla sayıda motora rağmen normal bir helikopterden dört kat daha sessiz olan elektrikli hava aracı, her şey yolunda giderse 2024 Paris Olimpiyatları kapsamında gerçekten yolcu taşıyacak.

Uçan taksi VoloConnect yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması