reklamı kapat

POPÜLER

uçan taksi: VoloConnect

Uzun uçuşlara odaklanan en yeni uçan taksi: VoloConnect

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Volocopter, kısa süre önce geleceğe yönelik önemli bir model daha tanıttı.

En son Çinli üretici Geely‘den aldığı 55 milyon dolarlık yatırım ve Helsinki Havalimanı içerisinde gerçekleştirdiği bir uçuş ile gündeme gelen Volocopter, artık kağıt üzerinde üç farklı hava aracına sahip.

Firmanın ana modeli 18 pervaneye sahip uçan taksi VoloCity. Şirketin aynı zamanda bir kargo taşıma odaklı VoloDrone isimli hava aracı da bulunuyor. Şimdi tanıtılan ise VoloConnect oldu.

VoloConnect, henüz bilgisayar ortamında gösterilen bir uçan taksi modeli. Bunun VoloCity’den farkı daha uçağa yakın bir seçenek olması.

Sabit kanatlı bir yapıda tasarlanan VoloConnect, bu sayede aktarıldığı kadarıyla 250 km/s gibi sınıfında yüksek sayılacak bir hıza çıkabilecek. 100 km kadar menzil ile yolda olan elektrikli hava aracı, dört kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Bünyesinde hem güç hem de güvenlik için birden fazla elektrik motoru yer alan VoloConnect, Volocopter’in açıklamasına göre tam iki yıldır geliştiriliyor.

Ancak henüz gerçek boyutlu versiyon ile bir test yapılmadığı aktarılıyor. Bunun yakın zaman içerisinde yapılması hedeflenirken, VoloConnect genel olarak şehirlerarası hızlı yolculuklar için bir gelecek gösterimi konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volocopter özellikle uçan taksi VoloCity dikkat çekiyor

Yukarıda da dediğimiz gibi bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada kalabilen hava aracı, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor.

Mevcut son sürümüyle saatte 110 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Tek şarj ile 35 km kadar yol yapabileceği aktarılan uçan taksinin, Marina Bay gösteriminde 1,5 km mesafeyi 40 metre yüksekten 2 dakika içerisinde geçtiği aktarılmıştı.

İlgili Video