reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music

Apple Music kayıpsız ses desteği Bluetooth kulaklıklar için yok

Apple dün biliyorsunuz Apple Music için yeni “kayıpsız ses” desteğini duyurdu. İşte bunun üzerine bazı kafa karışıklıkları oldu.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz üzere Apple Music servisine haziran ayında kayıpsız müzik / ses desteği geliyor. Apple, 75 milyondan fazla şarkının kayıpsız yani sıkıştırılmadan yüksek kalitede dinlenebileceğini aktarıyor.

Firma yeni dönemin ses kalitesi hakkında bu açıklamayı yapıyor:

“Apple Music’te “Kayıpsız” ifadesi 48 kHz’e kadar kayıpsız ses ve “Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız” ifadesi ise 48 kHz ile 192 kHz arası kayıpsız ses anlamına gelir.

Kayıpsız ve Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız dosyalar çok büyük boyutludur ve standart AAC dosyalarına göre daha fazla bant genişliği ve depolama alanı kullanır.”

İşte bu konuda firma, 9To5Mac‘e net olarak bir açıklama yaptı. Teknik limitler nedeniyle AirPods Max dahil hiçbir Bluetooth kulaklık, AAC formatında 256 kbps üstüne çıkamayacak. Yani bu modellerde ses kalitesi kablosuz kulanımda değişmeyecek.

Maksimum kalite için kişilerin kablolu kulaklıklara ihtiyacı var. Hatta Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız aktarımı için kişilerin iPhone özelinde harici bir DAC ünitesi kullanması dahi gerekiyor.

Apple’ın Apple Music üzerinden yaptığı dönüşümü gelecekte donanımsal olarak da desteklemesi gerekiyor. Bir şekilde yeni çıkacak donanımlarda (iPhone veya AirPods) aktarım kalitesinin artırılması gerekiyor.

Apple’ın bu durum nedeniyle kayıpsız sesi ücretsiz verdiği düşünülüyor. Çünkü sunulan yeni kaliteden gerçekten çok az bir kesim yararlanabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music özelinde AirPods modelleri için diğer yeni destekler ise sunuluyor

Örneğin resmi açıklamaya göre W1 veya H1 çipe sahip AirPods’lar ile Spatial Audio sorunsuz olarak kullanılabilecek. Bu arada HomePod ve HomePod mini için de kayıpsız ses desteği sunulmayacak.

Bilmeyenler için Apple Music servisinin aylık bireysel kullanım ücreti 14 TL seviyesinde yer alıyor. Öğrenci için 7 TL, aile içinse 21 TL verilmesi gerekiyor. Yüksek kaliteli ses için Apple ekstra ücret almıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın