reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music

Apple Music için kayıpsız müzik desteği ve fazlası duyuruldu

Apple, tahminlerden bir gün önce beklenen adımı attı ve Apple Music için kayıpsız müzik yanında Spatial Audio ve Dolby Atmos desteği duyurdu.

Apple Music servisine haziran ayında kayıpsız müzik / ses desteği geliyor. Apple, 75 milyondan fazla şarkının kayıpsız yani sıkıştırılmadan yüksek kalitede dinlenebileceğini aktarıyor.

“Apple Music’te “Kayıpsız” ifadesi 48 kHz’e kadar kayıpsız ses ve “Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız” ifadesi ise 48 kHz ile 192 kHz arası kayıpsız ses anlamına gelir.

Kayıpsız ve Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız dosyalar çok büyük boyutludur ve standart AAC dosyalarına göre daha fazla bant genişliği ve depolama alanı kullanır.”

Apple’nın bu kayıpsız müzik için istediği ekstra bir ücret de bulunmuyor. Evet, burada ilginç bir adım atılıyor ve yüksek kalite için ekstra ücret istenmiyor.

Apple’ın süreçte ALAC (Apple Lossless Audio Codec) olarak geçen bir kodek kullanacağı aktarılıyor. Bu sayede şarkılardaki en ince detayların bile duyulabileceği belirtiliyor. Ancak bunun için yüksek kaliteli kulaklıklara / hoparlörlere ihtiyaç bulunuyor.

Bu konuda Apple “Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız formatı için USB dijital – analog dönüştürücü gibi harici bir ekipman gerekir.” açıklamasını yapıyor. Yani en iyi performans için DAC ve kablolu kulaklık gerekiyor gibi duruyor.

Apple ayrıca haziran itibarıyla Apple Music için kayıpsız müzik yanında Spatial Audio ve Dolby Atmos desteği geleceğini de açıkladı. Bunlar özellikle iki teknolojiye de aktif olarak destek veren AirPods Pro ve AirPods Max için duyurulmuş durumda.

“Dolby Atmos, dinleyicileri içine çeken büyüleyici bir ses formatı. Ayrıca müzisyenlere sanki enstrümanlar sizi çevreliyormuş hissi veren bir miksaj yapma olanağı sağlıyor.”

Apple’a göre Spatial Audio + Lossless Audio desteği iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4, ya da tvOS 14.6 işletim sistemli cihazlarda çalışacak.

Apple Music servisinin aylık bireysel kullanım ücreti 14 TL seviyesinde yer alıyor. Öğrenci için 7 TL, aile içinse 21 TL verilmesi gerekiyor.

Bu arada Apple’a ilk cevap da Amazon’dan geldi. Amazon Music, HiFi paketini ücretsiz olarak kullanıcılara sunacaklarını duyurdu. Kayıpsız yüksek kaliteli müziği pazarda uzun zamandır Tidal sunuyor.

Aynı zamanda yakında Spotify HiFi paketi de geliyor. Spotify’ın kendi paketine ne kadar ekstra ücret isteyeceği bilinmiyor. Ancak bu şartlar altında Spotify da ücretsiz bir çıkış yapabilir. Bunu resmi olarak yakında öğreneceğiz.

Hepsine ek olarak şunu da belirtelim. Yüksek kaliteli kayıpsız şarkılar sadece Apple Music için olacak. iTunes’tan satılan şarkılar sürece “şimdilik” dahil edilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music için kayıpsız paket özelinde bazı teknik veriler ortaya çıkmıştı

Daha sonra daha açık şekilde verilecek bilgilere göre veri kullanımı kayıpsız seçenekte çok yüksek olacak. Apple’a göre 3 dakikalık bir 24-bit/192 kHz kayıpsız şarkı, yaklaşık olarak 145 MB veri harcayacak.

Bu rakam 24-bit/48 kHz seviyesinde 36 MB, 256 kbps seviyesinde 6 MB, yüksek verimli en düşük kalitede ise 1.5 MB tutacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın