reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music HiFi

Apple Music HiFi için yeni kanıtlar ve ilk resmi duyuru bulundu

Teknoloji devi Apple, çok ama çok yakında Apple Music HiFi servisini tanıtacak. İşte bu servis için son adımlar da atıldı.

Gelen son iddialara göre Apple Music HiFi servisi 18 Mayıs tarihinde tanıtılacak. İşte bu servis için Apple kısa süre önce üstü kapalı da olsa bu ufak bir duyuru yaptı.

Music servisinin içerisinde bulunan duyuruda “‘Get Ready – Music is About to Change Forever'” ibaresi yer alıyor. Apple burada “hazır olun, müzik sonsuza kadar tamamen değişmek üzere” diyor ve heyecan yaratıyor.

Ayrıca Apple Music kodlarında servis için yeni kanıtlar da bulunmuş durumda. Servisin kodlarına Apple’ın direkt olarak“Apple Lossless,” “Free Lossless,” “Hi-Res Lossless,” ve “Dolby Atmos” ibarelerini koyduğu görülüyor.

Bunların destekli şarkılarda yer alacak ibareler olacağı tahmin ediliyor. Yani her şarkı için kayıpsız aktarım olmayabilir tahminleri yapılıyor.

Apple görüldüğü üzere “kayıpsız” yüksek kaliteli müzik için hazırlıklarını tamamlamış durumda. Bu açıdan çıkış gerçekten 18 Mayıs tarihinde yapılacak gibi duruyor.

Bu arada Apple Music HiFi ile yeni AirPods ya da AirPods’ların gelme ihtimali de bulunuyor.

Apple’ın kayıpsız müzik için hazırladığı logo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music HiFi için kısa süre önce de teknik veriler ortaya çıkmıştı

Apple, kısa süre önce Music’in Android uygulamasında yaptığı son sürüm güncellemesiyle HiFi servisi için resmi bilgiler eklemişti.

Buradaki verilere göre HiFi servisinin veri kullanımı kayıpsız seçenekte çok yüksek olacak. Apple’a göre 3 dakikalık bir 24-bit/192 kHz kayıpsız şarkı, yaklaşık olarak 145 MB veri harcayacak.

Bu rakam 24-bit/48 kHz seviyesinde 36 MB, 256 kbps seviyesinde 6 MB, yüksek verimli en düşük kalitede ise 1.5 MB tutacak.

En yüksek seviyede Apple’ın kullanıcılara iki farklı seçenek sunacağı da resmi verilerde görünüyor. Bunlar tam olarak şöyle:

Kayıpsız: ALAC 24-bit/48 kHz

Yüksek kaliteli kayıpsız: ALAC 24-bit/192 kHz

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın