reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music HiFi

Apple Music HiFi değerleri çıktı: “3 dakikalık müzik 145 MB”

Teknoloji devi Apple, çok ama çok yakında Apple Music HiFi servisini tanıtacak. İşte bu servis için önemli veriler elde edilmiş durumda.

Gelen son iddialara göre Apple Music HiFi servisi 18 Mayıs tarihinde tanıtılacak. Bu henüz kesin değil ancak iddialar bu yönde. Eğer servis 18 Mayıs tarihinde gelmezse, 21 Mayıs beklentisi de bulunuyor.

Merak edilen bu servisi şimdi gündeme getiren ise Apple Music Android uygulamasında bulunan bilgiler oldu. Apple yaptığı son sürüm güncellemesiyle HiFi servisi için resmi bilgiler ekledi.

Buradaki verilere göre HiFi servisinin veri kullanımı kayıpsız seçenekte çok yüksek olacak. Apple’a göre 3 dakikalık bir 24-bit/192 kHz kayıpsız şarkı, yaklaşık olarak 145 MB veri harcayacak.

Bu rakam 24-bit/48 kHz seviyesinde 36 MB, 256 kbps seviyesinde 6 MB, yüksek verimli en düşük kalitede ise 1.5 MB tutacak.

En yüksek seviyede Apple’ın kullanıcılara iki farklı seçenek sunacağı da resmi verilerde görünüyor. Bunlar tam olarak şöyle:

Kayıpsız: ALAC 24-bit/48 kHz

Yüksek kaliteli kayıpsız: ALAC 24-bit/192 kHz

Apple kişilere şimdiye kadar iTunes ve Apple Music için 256kbps AAC ses aktarımı yapıyordu. İşte bunda çok ciddi bir artışa gidilecek ve bu da yüksek kaliteli kulaklık ile ses sistemine sahipleri memnun edecek.

Bu HiFi paketi özellikle AirPods Max ve AirPods Pro gibi “Apple dünyasındaki” üst seviye kulaklıkların sahiplerini heyecanlandırıyor. Apple’ın HiFi servisi için kadar isteyeceği ise bilinmiyor.

Bu arada Apple’ın yüksek kaliteli müzik aktarımı konusunda yalnız olmadığını da belirtelim. Spotify’dan yakında benzer bir yüksek kaliteli aktarım paketi gelecek.

Hali hazırda yüksek kaliteli ses sunan en iyi seçenek ise Tidal konumunda yer alıyor. Tidal bu konuda uzun zamandır hizmet veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music HiFi yanında yeni AirPods da geliyor

Yeni AirPods’un sızıntıları geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkmıştı. Model, AirPods’un “Pro” sürümüne benzer bir hazneye sahip ancak kulak içi formunu benimsemiyor.

ANC özelliğine sahip olması beklenmeyen yeni kulaklık, şimdilik sadece beyaz renkte karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın