reklamı kapat

POPÜLER

Uçan taksi Volocopter

Uçan taksi Volocopter ile insanlı bir gösterim daha yapıldı [İzle]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, kısa süre önce geleceğe yönelik bir gösterim daha yaptı.

Uçan taksi Volocopter, en son Singapur’da yapılan gösterim ile gündemimize gelmişti. Göz alıcı Marina Bay bölgesinde insanlı bir test uçuşu yapan hava aracı, bu sayede güzel bir gelecek gösterimine çıkmıştı.

Birçok benzerinden farklı olarak artık şehirler içinde kullanılabilecek kadar gelişmiş olan model, yerel yönetimin / havacılık otoritelerinin desteği ve yakından takibi ile başarılı bir test uçuşuna imza atmayı başardı.

Aracı şimdi gündeme getiren ise Güney Kore merkezli ilk insanlı uçuş oldu. Gimpo Uluslararası Havaalanı kapsamında yapılan yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz uçuş testinde, aracın yapabilecekleri bir kez daha halka açık olarak gösterilmiş oldu. Söylendiği kadarıyla uçuşta 50 metre yükseğe çıkıldı ve maksimum 45 km/s hıza ulaşıldı. Gösteri uçuşu sadece 5 dakika kadar sürdü.

Sürekli olarak geliştirilen ve daha güçlü hale gelen Volocopter, kullanıma çıktığı zaman istenirse otonom olarak da görev yapabilecek ve kendisine özel VoloPort merkezlerine sahip olacak.

Binaların üzerine ya da açık alanlara kurulacak bu özel merkezler, yolcu taşımayı güvenli ve çok kolay hale getirecek deniyor. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen araç, üst üste olumlu sonuçlar almasına rağmen halen henüz ticari kullanımdan biraz uzakta yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi Volocopter, gerçekten geleceğin hava araçlarından

Görebileceğiniz üzere bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada kalabilen hava aracı, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Bir motorun arıza vermesi, diğer motorların gücünü artırması ile kompanse edilebiliyor.

İstenirse saatte 110 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Şimdilik tek şarj ile 35 km kadar yol yapabileceği aktarılan uçan taksi, gerçekten geleceğin araçları arasında.