reklamı kapat

POPÜLER

Volocopter uçan taksi

18 pervaneli uçan taksi Volocopter, dünyada bir ilke imza attı! [Video]

Uçan taksi denildiği zaman akla gelen ilk modellerden Volocopter, kısa süre önce geleceğe yönelik çok önemli bir adım attı.

Volocopter, yukarıda da görebileceğiniz üzere alandaki birçok diğer modele hiç benzemiyor. Bünyesinde 18 adet pervaneli elektrik motoru taşıyan ve bu motorlara bağlı 18 pervane ile havada dengeli şekilde kalabilen hava aracı, motor sayısı çok olduğu için en güvenli modeller arasında yer alıyor. Ancak aracın kendisi yanında genel hava trafik güvenliği de büyük önem arz ediyor. İşte bu noktada önemli bir gösterim yapan Volocopter, kısa süre önce Helsinki Havalimanı kapsamında bir uçuş gerçekleştirdi. Bunun yani aktif bir uluslararası havalimanı içerisindeki uçuşun, uçan taksi dünyası için bir ilk olduğu belirtiliyor. Tam kule bağlantısıyla gerçekleştirilen ve sorunsuz olarak gerçekleştirilen süreç, uçan taksilerin geleceği için harika görünüyor. Temelde bir helikopter olan hava aracı, farklı olarak bir taşıma ağında görev yapması için tasarlanıyor. Mevcut yapıda saatte 100 km hıza çıkabildiği söylenen araç, değiştirilebilir pil modülleriyle sürekli olarak görevde kalabiliyor. Helsinki Havalimanı  denemesinin Single European Sky ATM Research programı kapsamında yapıldığı da aktarılıyor. Bu program Avrupa hava sahasını insansız hava aralarına hazırlıyor. Volocopter’in de “pilotsuz” görev yapabileceği biliniyor.

Volocopter uçan taksi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volocopter geleceğin yolcu taşımacılığı için en önemli uçan taksi konumunda

Bu ilginç araç için geçtiğimiz aylarda aşağıdaki videoyu yayımlayan firma, bu videoda yolcuların otonom olarak nasıl taşınacağını anlatıyor ve aynı zamanda Volo-port’ları da gözler önüne seriyor. Binaların üzerine kurulacak bu özel merkezler, yolcu taşımayı güvenli ve çok kolay hale getirecek gibi görünüyor. Bunlara ek olarak tren istasyonları üzerine de kalkış / iniş noktaları kurmayı planlayan firma, kurulan Volo-port’lar ile günde tam 10 bin insan taşımayı hedefliyor. Araçların telefonlar üzerinden uygun noktalara da çağırılabileceği söyleniyor.

İlgili Video