reklamı kapat

POPÜLER

uçan taksi Lilium

Uçan taksi Lilium’dan tarihi uçuş başarısı

Üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapılan uçan taksi Lilium, önemli bir uçuş başarısıyla gündemde bulunuyor. Yeni dönem hızla yaklaşıyor.

Lilium, hatırlarsınız geliştirdiği uçan taksi modelinin tam boyutlu halini geçtiğimiz ay ilk kez havalandırmayı başarmıştı. İlk uçuşunda kısa bir süre “havada sabit kalan” araç, şimdi daha önemli bir başarıya imza attı. Firmadan yapılan açıklamaya göre hava aracı ile yapılan denemelerde ilk defa 100 km/s hızın üstüne çıkıldı. Almanya merkezli özel üretim merkezinde 100 saatten fazla yer ve hava testine tabii tutulan geleceğin hava aracı, beş kişiyi taşıması için tasarlanıyor ve tamamen elektrikli yapıda. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen ve bu sayede bir piste ihtiyaç duymayan Lilium, bünyesinde toplam 36 adet elektrikli motor (2 bin beygir güç) taşıyor. Bu kadar çok motorun kullanılması biliyorsunuz güvenlik için büyük önem arz ediyor. Çok kurulum sayesinde birden fazla motor bozulsa bile uçan taksi havada kalmaya devam ediyor. Son sürümünde saatte 300 km/s hızda yolculuk gerçekleştirebilecek denilen hava aracı, tek şarjla 300 km gibi bir menzil vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi Lilium alanın en ciddi modellerinden

Bu alanda Boeing ve Airbus gibi havacılık devleri de çalışma gösteriyor. Bu açıdan  gelecekte şehir içindeki taşımacılık ciddi ciddi havadan olacak gibi görünüyor. Bu “bilim kurgu” filmlerinden çıkan gelecek çok merak uyandırıyor. Lilium’un 2025 yılında göreve başlaması hedefleniyor.

İlgili Video