reklamı kapat

POPÜLER

Uçan taksi Lilium

Uçan taksi Lilium için yayımlanan önemli uçuş videosu [İzle]

 - Güncelleme: 23 Aralık 2019 15:05

Üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapılan uçan taksi Lilium, önemli uçuş testlerine sokulmaya devam ediliyor. Araç rakiplerinin oldukça önünde.

Uçan taksi Lilium ilk uçuşuna ise 2019 Mayıs ayında çıkmış, en son da ilk defa 100 km/s hızın üstüne çıkıldığı test videosu ile gündeme gelmişti. Araç şimdi ise yeni yapılan uçuş testi ve ondan paylaşılan yukarıda izleyebileceğiniz video ile gündeme geldi. Bu videoda uçan taksinin temel uçuş dinamikleri için test edildiği görülüyor. Firmanın videonun sol tarafına eklediği açıklamalar ile oldukça bilgilendirici olan video, geleceğin hava aracı için heyecanı artırıyor. Video içerisinde Lilium’un dikey kalkış ve inişi, belirli irtifalara yükselmesi ve alçalması ile belirlenen derecelerdeki dönüşleri gerçekleştirmesi karşımıza getiriliyor. Bilmeyenler için uçan taksi Lilium beş kişiyi taşıması için tasarlanıyor ve tamamen elektrikli yapıda. Dikey olarak iniş ve kalkış sayesinde bir piste ihtiyaç duymayan Lilium, bünyesinde toplam 36 adet elektrikli motor taşıyor. Çoklu kurulum sayesinde araç birden fazla motoru bozulsa bile havada kalmaya devam edebiliyor. Son sürümünde saatte 300 km/s hızda yolculuk gerçekleştirebilecek denilen hava aracı, tek şarjla 300 km gibi bir menzil vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi Lilium alanın en ciddi modellerinden

Peki bu araç ne zaman kullanıma girecek? Bunun için firma aceleci davranmıyor. Daha çok fazla teste sokulacak araç, nihayetinde otonom yani pilotsuz olarak 2025 gibi göreve başlayacak deniyor.