reklamı kapat

POPÜLER

Airbus Vahana

Airbus, uçan taksi Vahana’nın ilk uçuş videosunu paylaştı [İzle]

Dünyanın en büyük havacılık şirketleri arasında yer alan Airbus, geçtiğimiz ay Vahana adını verdiği kendi elektrikli uçan taksisiyle önemli bir başarıya imza atmıştı. İşte bugün bu başarının videosu yayımlandı.

Bildiğiniz üzere dikey iniş ve kalkış yapabilen bir uçan araç olan Vahana, havadan taksi taşımacılığı yapılabilmesi için geliştiriliyor. Kişilerin telefonlarından çağıracakları bir yapı üzerine kurulan araç, en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. Geçtiğimiz ay yapılan ilk uçuş denemesinden yayımlanan video ise aracın ne kadar stabil ve geleceğe hazır olduğunu gözler önüne seriyor. Deneme kapsamında yerden 5 metre havalandığı ve 53 saniye uçuş gerçekleştirdiği belirtilen Vahana, gücünü sekiz adet elektrik motorundan alıyor. Bu sayede tek bir büyük pervaneden daha verimli ve güvenli olan uçan taksi, şu an tek kişilik tasarlanıyor. Bu da onu tamamen otonom (Pilotsuz) geleceğin önemli bir parçası yapıyor. Genişliği 6.2 metre, uzunluğu 5.7 metre, yüksekliği ise 2.8 metre olan uçan taksi, 745 kg kalkış ağırlığına sahip. Yapılan yeni anlaşmalar doğrultusunda MAGicALL tarafından üretilen motorları kullanacak aracın, çok da fazla ses çıkartmadığı belirtiliyor.

BİR DE BU VAR

Airbus, Vahana için büyük düşünüyor

Şirket havacılık alanındaki derin tecrübesiyle süreçte emin adımlarla yol alıyor. Vahana‘nın seri üretimine 2020 yılında başlamak istediği bilinen Airbus, geleceğin bu parlak alanında aktif olarak yer almak istiyor. Biliyorsunuz bu alanda Uber‘in de aktif çalışmaları bulunuyor.

İlginizi çekebilir