reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX’in büyük “uzaydan internet projesi” için ilk somut adım atıldı [Video]

Falcon Heavy denemesi aradan çıkınca SpaceX, artık standart haline getirdiği ticari kalkışlara geri döndü. Bu doğrultuda dakikalar önce ateşlenen Falcon 9, çok önemli kargolarıyla yola çıktı. Dün rüzgar nedeniyle bugüne ertelenen kalkışın şirket ve tüm dünya için çok büyük bir önemi bulunuyor.

Daha önce de aktardığımız üzere SpaceX yıllardır uzaya internet uyduları gönderecek bir proje geliştiriyor. Yaşadığımız gezegenin etrafını 12 bit adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, uzaydan aşağıya yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. Bu sayede kapsama alanı sorununu ortadan kaldırmayı hedeflen firma, biraz önce start alan PAZ görevi kapsamında ilk adımı attı.  İspanya‘ya ait radar gözlem uydusu PAZ ile beraber Microsat-2a ve Microsat-2b uyduları da alçak dünya yörüngesine doğru yola çıkartıldı. Kendi geliştirdiği bu deneme uyduları ile internet projesine ilk somut başlangıcı yapan firma, projeyi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata geçiriyor. Şirkete 10 milyara dolara yakın maliyet çıkaracağı belirtilen projeden büyük kar elde edilmesi amaçlanıyor. Bu gelirin de Mars hedefini finanse etmek için kullanılacağı söyleniyor. 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirecek firma, Starlink adını verdiği proje ile büyük oynuyor. Bu proje ile daha önce internet erişimi olmayan insanlara dahi ucuza internet verilmesi hedefleniyor.

SpaceX

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX’in en büyük hedefi Mars’a yolculuk

En büyük hedefleri arasında insanoğlunu Mars‘a götürmek yer alan SpaceX, bunun için elinden gelen her şeyi hayata geçiriyor. Bu proje için doğal olarak milyar belki de trilyon dolarlara ihtiyacı bulunan firma, buna ek olarak uzaya insan götürme gibi konularda da çalışıyor. Yani çok yönlü bir çalışma yürüten dev şirketin, PAZ görevi kapsamındaki Falcon 9’u bilerek kurtarmadığını belirtmekte fayda var.

Kaçıranlar için Falcon Heavy kalkışı