reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX uzaydan internet Starlink

SpaceX’in büyük uzaydan internet projesi için çok önemli gelişme

SpaceX, tüm dünyaya uzaydan internet vermek için büyük bir proje üzerinde çalışma gösteriyor. İşte bu proje için çok önemli bir gelişme bulunuyor.

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, çok uzu süredir uzaya internet uyduları gönderecek bir proje geliştiriyor. Dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, uzaydan yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. Bu sayede kapsama alanı sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen firma, bu konuda gerçekten ciddi düşünüyor. Hatta PAZ görevi kapsamında deneme amaçlı TinTin A & B uydularını alçak dünya yörüngesine doğru yola çıkartan şirket, ilk sinyallerin sorunsuz olarak alındığını belirtiyor. Yeni yapılan açıklama ise projenin önündeki büyük bir engelin ortadan kalktığını gösteriyor. Amerika Federal İletişim Kurulu FCC, Starlink adı verilen projeye onay vermiş durumda. 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirecek firma, projesiyle gerçekten büyük oynuyor. Bu proje ile daha önce internet erişimi olmayan insanlara dahi ucuza internet verilmesi hedefleniyor. Burada 1 Gbps hızdan bahsediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, uzaydan internet konusunda kararlı

Bildiğimiz kadarıyla kadarıyla şirkete 10 milyara dolara yakın maliyet çıkaracak projeden büyük kar elde edilmesi amaçlanıyor. Bu proje kapsamında sağlanacak internetin, Tesla otomobillerde de kullanılacağı söyleniyor. Projenin 2020’den önce faaliyete geçmesi beklenmiyor.

İlgili Video

Türkiye’nin milli savaş uçağı