reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX’in uzaydan internet uydularını gösteren ilginç video [İzle]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, geçen hafta içerisinde uzaydan internet projesi Starlink‘e başladı. Bu kapsamda uzaya gönderilen uydular ilginç bir video ile karşımıza çıktı.

SpaceX, Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 60 Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermeyi başardı. Florida’da yer alan Cape Canaveral Üssü’nden yapılan kalkış ile süreci başlatan firma, gelecek için çok önemli bir adım atıyor. Bu proje için dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, böylelikle herkese uzaydan yüksek hızda (1Gbps) kablosuz internet sağlamak istiyor. İşte bunu gerçeğe dönüştürmek adına gönderilen ilk 60 uydu, astronom Marco Langbroek tarafından bir video ile kayıt altına alındı. Uyguların geçeceği konumu hesaplayarak kayda başlayan Langbroek, gerçekten çok ilginç bir kayıt elde etmiş durumda. Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz video, gönderilen Starlink uydularının tren gibi yan yana sıralanmış şekilde ilerlemesini gözler önüne seriyor. Bu çekimi WATEC 902H kamera ve Canon FD 1.8/50 mm lens ile gerçekleştiren Marco Langbroek, bu uyduların bir süre sonra belirlenen pozisyonlara geçeceğini belirtiyor. Bunun için internet SpaceX Starlink uydularının kendi “Startracker” navigasyon sistemine sahip olduğu biliniyor. Uydularda tam konumlandırma için özel bir itici sistem de bulunuyor. Yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma manevrası yapabilecek denilen uyduların, tanesi 227 kg ağırlığında.

SpaceX Starlink uzaydan internet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX uzaydan internet projesi Starlink ile internetsiz yer kalmayacak

Starlink projesi için resmi kurumların onayını geçtiğimiz yıl içerisinde alan SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istiyor. Ancak tüm bu sistemin genel olarak ne zaman devreye alınacağı henüz tam olarak bilinmiyor.