reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink Elon musk

SpaceX’ten uzaydan internet Starlink odağında yeni başarı [Video]

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında önemli bir başarıya daha imza atmış durumda.

SpaceX, kısa süre önce Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine sorunsuz olarak göndermeyi başardı. Bu son görev ile beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısını 420’ye yükselten şirket, bu yüksek görülen rakama rağmen halen hedefinin çok ama çok gerisinde yer alıyor. Çünkü firma alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedefliyor. İlk büyük hedefi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı planlayan firma, Starlink ile önemli bir gelecek planı da yapıyor. En son ayrı bir şirket haline getirilecek ve halka açılacak haberleriyle gündeme gelen Starlink projesi, firmanın gerçekten çok büyük önem verdiği işler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, Starlink projesi tam olarak neyi hedefliyor?

Bu proje için resmi kurumlardan izinler de alan şirket, daha önce de aktardığımız üzere yörüngeye konulacak binlerce uydu ile internet erişiminin olmadığı yer bırakmak istemiyor. SpaceX’in başındaki isimlerden Gwynne Shotwell, kişilerin internet için şimdi ödedikleri paraya tam 5 ila 10 kat daha hızlı internet sunacağız diyor. Bu gerçekten güzel görünüyor. Firmanın ufak çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı yönünde bilgiler de geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor.