reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX’in uzaydan internet projesinde önemli ilerleme [Video]

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında önemli bir başarıya daha imza attı. Proje büyümeyi sürdürüyor.

SpaceX, geçtiğimiz yıl Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 120 adet Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermişti. Şirket CES 2020’nin yoğun gündemi içerisinde bir kalkış daha yaptı ve Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine gönderdi. Bu son görev ile beraber firmanın gönderdiği Starlink uydu sayısı 180’e yükseldi. Ancak şirket halen yolu başında bulunuyor. SpaceX, alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedefliyor. İlk hedefi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı planlayan firma, bu açıdan çok uzun vadeli bir çalışma içerisinde bulunuyor. Starlink projesi ile SpaceX, Dünya’ya yüksek hızda internet sağlamayı amaçlıyor. Bu uydular için resmi kurumlardan izinler de alan şirket, internet erişiminin olmadığı yer bırakmak istemiyor. Sistemin ilk gönderilen uydular üzerinden aktif olarak çalıştığı da Elon Musk’ın verdiği bilgiler arasında yer alıyor. Elon Musk ayrıca Starlink Terminal’ler hakkında da bilgi veriyor. Kişilerin internete bu terminaller ile bağlanacağı söyleniyor ve Starlink Terminal’lerin “tak çalıştır” yapıda olduğu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi çok önemli görünüyor

Yukarıdaki rakamlardan da anlaşılabileceği üzere projenin henüz çok başında bulunuluyor. Sistemin tam olarak ne zaman aktif olarak kullanıma açılacağı, tam kapsama hedeflenmesine rağmen yasal olarak nerelerde kullanılabileceği ve hizmet fiyatları bilinmiyor. Son görevin canlı yayınını yukarıda izleyebilirsiniz.