reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet projesi

SpaceX “Starlink” uzaydan internet projesinin can sıkan yan etkisi

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında büyük adımlar atıyor. Ancak bu projenin büyük bir yan etkisi var.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 60 Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermişti. Şirket geçtiğimiz hafta ise Falcon 9 rokete yüklediği bir 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine doğru yola çıkarttı. İşte bu 120 adet uydu, daha şimdiden astronomlar için ciddi bir sorun olmaya başladı. Çünkü Starlink uyduları ve üzerlerinden güneş panelleri yüzünden teleskoplardan alınan görüntülerde sıkıntı yaşanmaya başladı. Bu görüntülerin içerisine “tren şeklinde” giren uydular, yerde kurulu teleskoplar ve onlara bağlı astronomi çalışmaları için çok kötü görünüyor. Sürecin daha sıkıntılı yani ise SpaceX’in alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedeflemesi. Starlink projesi ile SpaceX bilmeyenler için Dünya’ya yüksek hızda internet sağlamayı amaçlıyor. Bu uydular için resmi kurumlardan izinler de alan şirket, internet erişiminin olmadığı yer bırakmak istemiyor. Sistemin ilk gönderilen uydular üzerinden aktif olarak çalıştığı da biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi önemli görünüyor

Ancak hep söylediğimiz gibi daha projenin henüz çok başında bulunuluyor. Sistemin tam olarak ne zaman aktif olarak kullanıma açılacağı, tam kapsama hedeflenmesine rağmen yasal olarak nerelerde kullanılabileceği ve hizmet fiyatları bilinmiyor. Ayrıca yaşanan bu teleskop sorunu hakkında neler yapılacağı da henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Geçmişten geleceğe helen bir telefon