reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX ve uzaydan internet projesinde önemli başarı! [Video]

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında bir kez daha önemli bir başarıya daha imza attı.

Advertisement

SpaceX, CES 2020’nin yoğun gündemi içerisinde bir kalkış yapmış ve Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine göndermişti. Bu son görev ile beraber gönderdiği Starlink uydu sayısını 180’e yükselten şirket, kısa süre önce başarılı bir kalkış daha gerçekleştirdi. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan yapılan kalkışta Falcon 9 roket aracılığıyla bir 60 adet Starlink uydusu daha alçak dünya yörüngesine çıkarıldı. Bu son görev ile yörüngedeki uzaydan internet sağlayacak uydu sayısını 240’a çıkaran firma, biliyorsunuz bu rağmen halen yolun çok ama çok başında bulunuyor. Çünkü SpaceX’in alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedeflediği aktarılıyor. İlk hedefi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı planlayan firma, daha önce de söylediğimiz gibi çok uzun vadeli bir çalışma içerisinde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi gelecek içi çok önemli

Starlink projesi ile SpaceX, Dünya’ya yüksek hızda internet sağlamayı amaçlıyor. Bu uydular için resmi kurumlardan izinler de alan şirket, yörüngeye konulacak binlerce uydu ile internet erişiminin olmadığı yer bırakmak istemiyor. Sistemin ilk gönderilen uydular üzerinden aktif olarak çalıştığı bilinirken, sistemin özel Starlink terminalleri ile çalışacağı da biliniyor. Elon Musk’a göre kişiler internete bu terminaller ile bağlanacak ve terminaller “tak çalıştır” yapıda olacak. Son görevin videosunu sayfanını üstünde izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Tesla Cybertruck odaklı iPhone