reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’tan tam 550 milyon dolarlık ceza anlaşması!

Sosyal medyanın en büyük ismi devi Facebook, uzun süredir süren bir davayı sonlandırmak adına çok büyük bir ödemeyi kabul etti.

Facebook, 2015 yılına kadar uzanan Illinois merkezli bir davayı sonlandırmak adına tam 550 milyon dolarlık bir ceza ödemesini kabul etti. Suçlamaları kabul etmiyor olmasına rağmen gelecek için bir anlaşma yolunu seçene sosyal medya devi, yasa dışı olarak yüz tanıma verileri topladığı ve sakladığı için yargılanıyordu. Bünyesindeki otomatik yüz tanıma sistemlerini kullanarak milyonlar kişinin biyometrik verisini “izinsiz” olarak topladığı aktarılan şirket, bu yüzden “Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası” kapsamında suçlu bulunuyordu. Biliyorsunuz firma kişilerin yüzlerini fotoğraflar içerisinde tarayabiliyor, içerisinde yüklenen her fotoğrafı / videoyu yapay zeka sistemleriyle tarıyor ve içerisinde sizin olup olmadığınıza bakabiliyor. Daha sonra bu kişilerden habersiz tarama süreçlerinde bazı değişikliklere giden firma için 550 milyon doların çok düşük bir rakam olduğunu da belirtelim. Firma sadece 2019 dördüncü çeyrekte tam 21 milyar dolar gelir açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, kendi işletim sistemini geliştiriyor

Eve bu konuda da dikkat çekiyor. The Information tarafından verilen bilgiye göre kendi işletim sistemini geliştirmeye başladı. Bu projenin başına Windows NT işletim sistemiyle tanınan tecrübeli isim Mark Lucovsky‘yi koyduğu söylenen firma, süreçte çok ciddi görünüyor. Sosyal medya devi kendi işletim sistemiyle donanım tarafında yazılımsal olarak bağımsız olmak istiyor. Ancak bu sürekli ortaya çıkan veri skandalları hazırlanan işletim sistemi için fazlasıyla korkutuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu