reklamı kapat

POPÜLER

facebook yüz tanıma teknolojisi

Facebook’u bekleyen milyarlarca dolarlık ceza!

Facebook geçenlerde önemli bir dava geçirmişti. Yüz tanıma teknolojisi hakkında olan davanın sonucu Facebook için hiç iyi olacak gibi durmuyor.

Facebook, şirketin yüz tanıma verilerini kullanmasıyla ilgili temyiz mahkemesi kararının olumsuz sonuçlanmasının ardından milyarlarca dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kalacak gibi görünüyor. Facebook yıllardır güvenlik açıkları konusunda Mark Zuckerberg’in başına iş açıyor. Geçen yıllarda önemli bir soruşturma geçiren şirket şimdi de milyarlarca dolar ceza ile karşı karşıya. Facebook için yönlendirilen suçlamaların başında şüphesiz kullanıcıların verilerini toplayıp bunları gizlice üçüncü şahıslarla paylaşması yer alıyor. Facebook’un yüz tanıma teknolojisini biz siteye yüklenen fotoğraflarda otomatik olarak etiketlemenizi sağlayan “Etiket Önerileri” özelliğiyle beraber görüyoruz. Bu teknoloji, fotoğraflardaki insanların yüzlerinin ayrıntılarını analiz ediyor. Gözleri, burnu, diğer özellikleri gibi veriler bir yüz şablonu oluşturmak için saklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook ne ile suçlanıyor?

Dünyanın en büyük yüz veritabanını oluşturduğu bilinen Facebook’un milyonlarca kullanıcının verilerini yasadışı bir şekilde topladığını ve milyonlarca kullanıcının biyometrik verilerini kendi rızası olmadan sakladığını iddia eden bir dava süreci geçiriyordu. Şirket konuya dair temyiz mahkemesine başvurmuş olsa da başvurusu olumsuz sonuçlandı. 2015 yılından beri süren davanın sonucu nihayet bağlandı. Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiği söylenen şirketin davası, “Yüz tanıma teknolojisini kullanarak yüz tanıma teknolojisinin izinsiz olarak kullanılması, bir bireyin özel işlerine ve somut çıkarlarına müdahale ettiği sonucuna varıyoruz” denilerek karara bağlandı. Ancak sonuçta Facebook’un bu dava sonucunda ne kadar ceza ödeyeceği net değil.

Reuters’e göre, milyarlarca kullanıcıya ulaşan Facebook için bu davada verilen kararın geçerli olması durumunda potansiyel olarak milyarlarca dolar ödeyebilir. 7 milyon kullanıcının etkileneceğini tahmin eden Reuters, sonuçların ağır olacağının altını çiziyor. Ancak yine de Facebook bu kadar kolay pes etmiyor. Konuya dair bir Facebook sözcüsü,” Kararın daha derin incelenmesini istiyoruz” diyerek devam ediyor, “Yüz tanıma teknolojisi kullanımımızı her zaman açıkladık ve insanların istediği zaman açıp kapayabildiklerini de”. Bu sözlerden sosyal medya devinin bu konuyu kabullenmeyeceği anlaşılıyor.

İlginizi çekebilir

Facebook’tan herkese açılan dikkat çeken yenilik: Watch Party