reklamı kapat

POPÜLER

yüz takısı

Yüz tanıma teknolojisini altüst edebilecek garip tasarım [Galeri]

Güçlü ve şık bir proje olarak karşımıza çıkan yüz takısı, oldukça ilginç duruyor. Bu mücevher yüz tanıma teknolojisi saldırılarına ve yapay zeka teknolojisine karşı sanatsal bir adım olabilir.

Yüz tanıma teknolojisi günümüzde oldukça hızlı ilerliyor. Facebook’tan yüz filtrelerinin yapay zeka algoritmasına kadar birçok alanda yüz tanıma teknolojisi kullanılıyor. Bunun en önemli örnekleri yakın zaman önce popüler hale gelen Deepfake videolarında kullanılan yüz tamamlama ve video içine video yerleştirme teknolojisi diyebiliriz. Bu teknolojinin seyrini gören tasarımcı Ewa Nowak‘ın 2017 yılında düşündüğü şey tam da buydu. Eşi Jarosław Markowitz ile beraber endüstriyel tasarım firması olan NOMA’yı kurarken akıllarında farklı tasarımlara imza atmak vardı. Bu tasarım esasen bir sanat projesi olarak ileri sürülmüş olsa da, pirinç alaşım kullanılarak hazırlanan yüz takısı oldukça ilginç ve enteresan bir şekilde şık duruyor. Japonya’nın Ulusal Bilişim Enstitüsü tarafından icat edilen bir gözlükten ilham alan Nowak, yüz takısı olarak nitelendirdiği tasarımı oluşturarak projesini farklı bir yöne taşımaya karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüz takısı geliştirilirse yapay zeka alt edilebilir mi?

Yüz takısı pirinç alaşım kullanılarak tasarlanmasının yanında, kulaklardan takılan ve ön kısımda elmacık kemiklerine kadar uzayan bir yapıya sahip. Nowak, yüz tanıma teknolojisini dize getirip getiremeyeceğini denemek içinse bu takıyı takarak, Facebook’taki algoritmayı sınamaya başladı. Ancak tasarımcı istediği başarıya henüz ulaşmış değil. Çünkü tasarım şu an için pek de başarılı değil. Zira bu takının başarılı olması ve algoritmayı aldatması için neredeyse takan kişinin tüm yüzünü kaplaması gerekiyor. O yüzden bu tasarıma en azından şimdilik iyi düşünülmüş bir sanat eseri olarak baksak yanlış olmaz.

Bunun yanında takı yakın zaman önce Łódź Tasarım Festivali’nde Mazda Tasarım Ödülü’nü kazanmayı da başardı. Yüz tanıma teknolojisinin hayatımıza bir sızıntıdan ziyade aniden geldiğini ifade eden Nowak, teknolojinin karanlık yüzünü işleyen Netflix serisi Black Mirror’dan da bahsederek projesini geliştireceğinin altını çiziyor.

İlginizi çekebilir

Telefon görüşmesi dahi yapabileceğiniz akıllı yüzük: Aina Ring