reklamı kapat

POPÜLER

Taylor Swift yüz tanıma

Taylor Swift konserinde kullanılan gizli yüz tanıma teknolojisi

18 Mayıs’ta gerçekleşen Taylor Swift konserinde yüz tanıma sistemiyle şarkıcının “sorunlu takipçileri”nin bulunmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

Yüz tanıma teknolojileri ve konserlerde yapılan taramalar diyince bu alandaki ilk isim şüphesiz Taylor Swift değil. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Çin’de benzer bir şekilde bir suçlunun gittiği konserde yüz tanıma sistemlerinin yardımıyla yakalandığından bahsetmiştik. Görünen o ki ünlü şarkıcı da benzer bir sistemi kendi “sorunlu takipçileri” için kulanıyor. Kaliforniya’da Rose Bowl’da gerçekleşen konserde gerçekleşen bu durum ise katılımcılardan gizli bir şekilde yapılmış. Rolling Stone‘un haberine göre, alana yerleştirilen kiosklar aracılığıyla Swift’in prova görüntüleri hayranların izlemesi için oynatılıyor. Ancak hayranların bilmediği detay, kioskların yüz tanımayla donatılmış kameralar barındırdığı…

Yüz tanıma güvenlik sistemlerinin temelini oluşturmaya başladı

Sayısız saplantılı hayranı bulunan Taylor Swift, bu şekilde bu saplantılı hayranları bulmayı amaçlamış. Kioska bakan kişilerin yüzünü otomatik tarayan sistem bunu veri havuzunda yer alan “bilindik saplantılı hayranlar” listesiyle karşılaştırmış. Daha önce bu konuda gündeme gelmemiş olan Swift’in katılımcılardan habersiz böyle bir girişimde bulunmasında ise yasal bir sıkıntı olmadığı belirtiliyor. Konser “özel etkinlik” olduğu için organizatörlerin katılımcılar üzerinde gözetim hakkı bulunduğu kaydedilmiş. Yine de bu detayın katılımcılardan saklanması pek de hoş bir hamle gibi durmuyor. Swift’in gelecekte de benzer yöntemlerini konserlerinde barındırması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Çin’in İngilizce konuşan yapay zeka haber spikeri