reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka

Çin’in İngilizce konuşan yapay zeka haber spikeri [İzle]

Çin’in devlet tarafından işletilen basın kanalı Xinhua, yapay zeka haber sunucusunu tanıttı. İngilizce konuşan sunucu “yeni bir haber deneyimi” vadediyor.

Çin hükümetinin yapay zeka çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Devlet destekli haber kanalı Xinhua ise yepyeni bir deneyimin kapılarını aralıyor. Yapay zekayla geliştirilen yeni haber spikerini tanıtan kanalın sunucusu İngilizce konuşuyor. İnsan spikerlerin görüntüsünü temel olarak kullanan kanal, yüz ve ağız detaylarında animasyona başvuruyor ve ortaya yepyeni bir sistem çıkıyor. Yapılan açıklamaya göre sunucu olarak iki adet yapay zekadan yararlanılacak. Biri haberleri İngilizce sunarken diğer Çince sunacak. Spiker kanadında insan gücünü rafa kaldıran haber merkezi bu sayede “yorulmak bilmeyen” bir çalışan elde etmiş oluyor. Çünkü yapay zeka ona verilen metindeki haberi aktardığı için, arka planda yazar değişse de spikerin dinlenmesine gerek kalmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hiç yorulmayan ucuz iş gücü

Söz konusu sistem 24 saat boyunca haber merkezinin platformlarında haber aktarabilecek. İnsan gücüne kıyasla bu sistem çok daha ucuza patlıyor. Daha önce de “hiç yorulmayan ucuz iş gücü” için robotlar ve yapay zeka alanlarında çalışmalar yapıldığını görmüştük. Ancak bu sistemin de kendi içinde sınırları bulunuyor. Animasyonla yaratılan yüz ifadeleri sınırlı kalıyor. Sesin ise yapay olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor. Ancak “Görevini düzgün bir şekilde yerine getiriyor mu?” sorusunun cevabı kesinlikle evet. Bu yeni sistem aynı zamanda gelecekteki haber programları ve hatta televizyon programları ile ilgili dahi ipucu veriyor.

Çin gibi basına karşı sansürün yoğun olduğu devletlerde ise böylesine bir sistemle beraber artık haber merkezleri neredeyse tamamen hükümet kontrolüne geçiyor. İnsan faktörünü minimuma indiren sistem, hükümet için haber kontrolünü de çok daha kolay hale getiriyor.