reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

akıllı gözlük

Çin’in suçluları yakalayan gelişmiş yüz tanıma teknolojisi

Geçtiğimiz şubat ayında Çinli polislerin yüz tanıma sistemine sahip akıllı gözlük modelleri ile donatıldığından bahsetmiştik. Gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisi sistemine sahip olan Çin’de polisler bu teknolojiyle birini daha yakaladı.

Çin Polis Teşkilatı, suçluları yakalamak için akıllı gözlük teknolojilerine geçiş yapmıştı. LLVision Technology Co. tarafından geliştirilen gözlükler yüz tanıma özelliğiyle donatılıyor. Bu sayede polisler gerçek zamanlı olarak insanların yüzünü tarayıp aranan suçluyu tespit edebiliyor. Şubat ayında o zamana kadar sahte kimlik kullanan 26 kişinin yakalandığı ve daha ciddi vakalarda ise 7 kişinin bu teknoloji sayesinde tespit edildiği kaydedilmişti. Ancak akıllı gözlük modellerini etkileyici kılan, Çin’in yüz tanıma teknolojilerinin gelişmişliği. Şubat ayında yapılan açıklamada akıllı gözlüklerin 10 bin kişilik bir veri havuzundan 100 milisaniyede veri çekebildiği kaydedilmişti. Çin’in 1,3 milyar vatandaşının da yüz tanıma sistemine kaydetmek için çalıştığı açıklanmıştı. Yüz tanıma teknolojisi ise aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

50 bin kişi içindeki suçlu

Çin’in gelişmiş yüz tanıma teknolojisiyle yakalanan yeni suçlu ise 50 bin kişinin olduğu bir konsere katılınca kameralara yakalanıyor. Teknoloji hızla katılımcıyı fark ederek listelenmiş suçlular arasında eşleştirme yapıyor. Polisin suçluyu yakalamasıyla beraber suçlunun çok şaşırdığı, kendini kalabalık yerlerde güvende hissettiği ve bu yüzden dışarı çıktığı kaydedilmiş. Polisler suçlunun arandığını ve ulusal çevrim içi sisteme kayıtlı olduğunu belirtiyor.

Çin’in yüz tanıma teknolojisi geçmişte de çeşitli kalabalık etkinliklerde aranan suçluları bulmayı başarmıştı. Şimdilerde ise Polis Teşkilatı akıllı gözlüklere geçiş yaparak bu teknolojiyi daha pratik hale getirmeye çalışıyor. Ancak söz konusu baskıcı gözetimin halkta mahremiyet ikilemi oluşturduğu biliniyor.