reklamı kapat

POPÜLER

Mark Zuckerberg Facebook

Facebook protestosuna katılan kullanıcılar gerçekten hesaplarını sildi mi?

Cambridge Analytica ve Facebook skandalının patlaması ardından sosyal medyada başlatılan #DeleteFacebook akımına kaç kişi katıldı dersiniz?

Cambridge Analytica’nın Facebook aracılığıyla kullanıcıların verilerini çalması ve daha sonra bu verilere uygun şekilde Amerika Başkanı Donald Trump’ın seçim dönemi kampanyasını yönetmesinin ortaya çıkması, kullanıcılar tarafından elbette hoş karşılanmadı. Mahremiyet korunumunu hiçe sayan bu durumun ardından başlatılan #DeleteFacebook akımı ise uzun süre gündemde kaldı. Ancak Mark Zuckerberg, ifadesini verirken sosyal medya hesabını silen “anlamlı” sayıda bir kullanıcı olmadığını belirtmişti. Yani Facebook’un aylık aktif 2,13 milyar kullanıcısı arasından “fark yaratacak” kadar hesabını silen çıkmamış. Analist Carolina Milanesi ve araştırma grubu Techpinions’ın 1.000 Amerikalıyla yaptığı araştırma da benzer sonuçlar ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sildiğini söyleyen kadar silen kullanıcı yok

Araştırmaya göre Facebook hesabını silenlerin oranı yüzde 9. Katılımcıların yüzde 17’si ise mahremiyet endişeleri sebebiyle sosyal medya devinin uygulamasını telefonlarından kaldırdığını belirtiyor. Yüzde 35 oranında katılımcı ise sosyal medya ağını mahremiyet problemi yüzünden daha az kullandığını kaydediyor. Cambridge Analytica skandalını derinlemesine bilenler yüzde 39’da kalırken, skandaldan “yeterince” haberdar olanların oranı ise yüzde 37. Öte yandan Milanesi, sosyal medya devi için asıl riskin kullanıcıların onu silmesi değil daha az kullanması olduğunu kaydediyor. Zuckerberg’in hesabı olmayan kullanıcıların verilerini de topladıklarına ilişkin bir açıklaması olduğunu hatırlatalım.

Facebook’la giriş yaptığınız 3. parti uygulamaların sizden zorunlu olanlar dışında daha fazla veri almasını ise önleyebilirsiniz. Buradaki makalede yer alan adımları takip ederek sizden istenen izinleri yönetmek mümkün.