reklamı kapat

POPÜLER

Mark Zuckerberg Facebook

Mark Zuckerberg’ten ortalığı karıştıran açıklama: “Kullanıcı olmayanların da verileri toplanıyor”

Facebook‘u silmek ya da daha önce hiç kullanmamış olmak verilerinizi güvence altına aldığınız anlamına gelmiyor. Mark Zuckerberg’in senato üyeleri karşısındaki yeni açıklamasına göre sosyal medya devi, kullanıcı olmayanların da verilerini topluyor.

Mark Zuckerberg’in Facebook davası giderek daha da korkutucu bilgileri ortaya seriyor. Onlardan biri de yine uzun zamandır şüphelenilen ancak firma tarafından hakkında daha önce hiç açıklama yapılmayan “shadow profiles” (gölge profiller) vakası. Geçtiğimiz gün kullanıcıları akıllı telefonlar aracılığıyla dinlemediklerini belirten Zuckerberg, “show profiles” konusunda bir bilgisi olmadığını kaydetmişti. Ancak yeni sorularla cevaplar da değişti. Zuckerberg ve Facebook’un sosyal medya platformunu açtıklarından beri tekrar ettiği ve sorgulamada da sık sık dile getirdiği önemli bir nokta var: “Herkes kendi verisinin kontrolüne sahip.” Ancak gerçekten öyle mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce hiç üye olmayanların verileri

Sorgulama sırasında Ben Lujan’ın Zuckerberg’e yönelttiği “Herkesin kendi verisini kontrol edebileceğini söylüyorsunuz ancak daha önce platforma hiç kaydolmamış ve hizmet ve veri politikalarını kabul etmemiş insanlardan veri topluyorsunuz. Doğru mu?” sorusuyla beraber işler karışıyor. Zuckerberg “Genel olarak güvenlik gerekçesiyle platforma daha önce kaydolmamış herkesten veri topluyoruz.” diyerek bu soruyu cevaplıyor ve shadow profiles iddiasını da kabul etmiş oluyor. Söz konusu veriyi toplama amacı olaraksa kötü niyetli kişilerin herkese açık bilgileri ele geçirmesini önlemek olarak gösteriliyor. Zuckerberg “Biri düzenli olarak hizmetlerimize erişmeye çalıştığında bunu bilmek durumundayız.” diyor. Sorgulamada hangi verilerin toplandığına ilişkin kullanıcılara bilgi verilmesi gerektiği de belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz konusu “gölge profiller” aktif kullanıcıların verilerinden elde ediliyor. Yani eğer siz sisteme üyeyseniz sosyal medya devine verdiğiniz izinler onun diğer kullanıcılardan da veri toplamasını sağlıyor.