reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Mark Zuckerberg Facebook

Mark Zuckerberg cevaplıyor: “Facebook mobil cihazların mikrofonundan kullanıcıları dinliyor mu?”

Uzun zamandır kullanıcıların şüphelendiği konuya Mark Zuckerberg dün gerçekleşen duruşmada cevap verdi. “Facebook hedefli reklamlar için akıllı telefonların mikrofonundan kullanıcıları dinliyor mu?”

Advertisement

Cambridge Analytica skandalının ardından soruları cevaplamak ve yargılanmak üzere duruşmaya çıkarılan Mark Zuckerberg, Facebook’un veri toplama politikasıyla ilgili pek çok soruya maruz kaldı. Onlardan biri de sosyal medya devinin akıllı telefon aracılığıyla kullanıcıları dinleyip dinlemediğiydi. Bir süredir kullanıcıların şüphelendiği bu durumun hedefli reklamların gösterimi için kullanıldığı düşünülüyordu. Bir örnekle açıklamak gerekirse, telefonunuzun da bulunduğu bir ortamda arkadaşınızla yeni bir ayakkabı alacağınızla ilgil konuştuktan sonra Facebook’ta ayakkabı reklamları görebiliyordunuz. Firmanın 2016’ya kadar uzanan yalanlamalarının ardından bu soruya bir de Mark Zuckerberg cevap verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook kullanıcılarını dinliyor mu?

Senato üyesi Gary Peters “Evet ya da hayır. Facebook, kullanıcılarla ilgili topladığı verileri zenginleştirmek için mobil cihazlardan ses topluyor mu?” diye sorunca Zuckerberg yanıtlıyor: “Hayır.” Daha sonra platformun kendi üzerinden video çekimi yapıldığı anlarda sese erişim sağlayabildiğini ancak aksi durumlarda sağlayamadığını belirtti. Peters bu durumu pek çok farklı kişiden duyduğunu kaydederken Zuckerberg bunun bir komplo teorisi olduğunu vurguladı.

Senatör bir şeyi açıklamama izin verin, şu an konuştuğunuz bizim insanların mikrofonlarını dinleyerek onlara hedefli reklamlar gösterdiğimize dair bir komplo teorisi. Açık olmak gerekirse, kullanıcılara cihazlarıyla video kaydetme ve paylaşma imkanı tanıyoruz. Videolarda da ses oluyor. Yani video kaydı sırasında ses kaydı da gerçekleştiriyoruz çünkü videolarda ses olmak durumunda. Sanırım bu gayet açık.” diyerek sözlerini detaylandıran Zuckerberg bu yöntemle hedefli reklam yayınlamadıklarını belirtiyor.

Bu komplo teorisi ise çok da boş sayılmaz. Yapılan bazı araştırmalar geçmişte uygulama mağazalarında yer alan bazı uygulamaların ses kaydettiğini keşfetmişti.