reklamı kapat

POPÜLER

android

Hangi Android oyunları mikrofonunuzu kullanarak sizi dinliyor?

Mobil cihazlarımıza uygulama indirirken izinleri ne düzeyde kontrol ediyoruz? Yapılan araştırmaya göre Android cihazlar için geliştirilen oyunlardan bazıları “istenmeyen” özelliklerle sizi takip edebiliyor.

Elimizden düşürmediğimiz mobil cihazlarımıza uygulama indirirken telefonun belli başlı özelliklerine erişmesine izin veriyoruz. Örneğin bir kamera uygulamasıysa kameraya ve galeriye erişmek isteyebiliyor. Ya da konum bazlı bir servisse bulunduğunuz konuma erişerek size daha iyi bir hizmet sunmayı amaçlayabiliyor. Bu noktaya kadar her şey normal. Ancak bir de herhangi bir açıklama yapmadan garip isteklerde bulunan uygulamalar var. Mesela mobil oyununuz neden mikrofona erişmek istiyor? New York Times’ın haberine göre Play Store’da 250’den fazla oyunda spesifik bir yazılım yer alıyor ve bu yazılım sizi sürekli dinliyor. Söz konusu yazılım sizin televizyon alışkanlıklarınızı öğrenerek size “alakalı” reklam sunma derdinde. Ancak pek çok uygulama bundan ya hiç bahsetmiyor ya da “Daha fazlasını oku” sekmesi altına gizleyerek gözden kaçması sağlanıyor.

Alphonso olarak bilinen şirketin yazılımıyla gelen oyunları Play Store’da aratmak mümkün. Hemen hepsi ücretsiz olan bu uygulamalar zeka oyunlarından spor oyunlarına kadar uzanan geniş bir liste oluşturuyor. Alphonso’nun yazılımı televizyondan gelen ses sinyallerinden izlediğiniz reklamları ve programları ayırt edebiliyor. Yazılım telefon cebinizde olsa dahi sesleri ayırt edebiliyor. Uygulamayı kapatmış olsanız dahi eğer arka planda çalışmaya devam ediyorsa mikrofondan yazılım sizi dinlemeye devam ediyor. Play Store’da yer alan bu uygulamalardan bazılarının App Store‘da da bulunduğunu ekleyelim.

Hangi uygulamalar sizi dinliyor?

New York Times’ın haberine göre Alphonso’nun yazılımı insanların konuşmalarını kaydetmiyor. Yazılımın kaç uygulamada yer aldığı net bir şekilde açıklanmıyor ancak 1000’in üzerinde uygulamada bulunduğu söyleniyor. Bu uygulamalar arasında mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları da yer alıyor. Bu da akla ilk olarak Facebook’u getiriyor. Facebook’un mikrofondan kullanıcıları dinleyerek hedeflenmiş reklamlar gösterdiği sık sık gündeme getirilen iddialar arasında yer alıyor. Ancak Facebook’un bizzat insan seslerini dinlediği iddia ediliyor. Burada kullanılan yazılımsa televizyondan gelen sinyaller üzerine ayrıştırma yapıyor. Play Store’da bu yazılıma yer verdiğini belirten oyunların listesine buradan ulaşabilirsiniz.