reklamı kapat

POPÜLER

Android trojan

WhatsApp mesajlarını dahi okuyabilen tehlikeli Android uygulaması

Kaspersky, Android platformunu etkileyecek yeni bir zararlı yazılım keşfetti. Söz konusu yazılım WhatsApp mesajlarınızı dahi okuyabiliyor.

Android kullanıcılarını yeni bir tehlike bekliyor. Kaspersky, Skygofree isimli zararlı yazılımın, mobil cihazlarda geniş bir yetkiye sahip olduğu konusunda uyarıyor. Söz konusu yazılım indirilebilir bir içerik olarak piyasaya sürülmüş durumda. Genellikle mobil iletişim şirketlerinin sahte sitelerinde yer alan bu uygulama internet hızınızı artıracağını iddia ediyor. Bu uygulamayı indirdiğiniz takdirde ise yazılımın arkasındaki kişiler sizin için kritik olabilecek verilere erişebiliyor.

Uygulamayla beraber konumunuz takip edilebilir ve belirli konumlarda ses kaydı yapılabilir. Zararlı yazılımın yer aldığı cihazınız siz Wi-Fi’ı kapatsanız dahi hackerların kontrolündeki bir Wi-Fi ağına bağlanabilir. Böylelikle tarayıcı verileriniz ve kayıtlı şifreleriniz çalınabilir. İlginç bir detay olarak söz konusu yazılım uçtan uca şifreli WhatsApp mesajlarınızı okuyabilir. Çünkü verdiğiniz izinler bunu mümkün kılıyor. Ön kamerayı kullanarak telefonun her ana ekranını açtığınızda fotoğrafınızı çekebilir. Size gelecek herhangi bir SMS veya çağrıyı engelleyebilir ve tabii ki kullanıcı verinizi kurcalayabilir.

Nasıl korunulur?

Her ne kadar Google Play de yüzde yüz güvenli olmasa da uygulama indirirken telefonun kendi mağazasını tercih etmeniz büyük önem taşıyor. Kaynağı belli olmayan, bilinmedik uygulamaları indirmemek de önemli. Kaspersky aynı zamanda cihazlara bir güvenlik yazılımının indirilmesi gerektiğini belirtiyor.

YORUMLAR