reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp a bile bulaşabilen Android yazılımı: Agent Smith

WhatsApp uygulamasını bile etkileyebiliyor! Android kullanıcılarını bekleyen yeni tehlike

Android kullanıcılarını tehlikeye atan yeni bir zararlı yazılım keşfedildi. WhatsApp uygulamasını bile etkileyebilen Agent Smith adındaki yazılım, klasik sistemden çok farklı işliyor.

Android cihazlar, çalışma sistemi hayli farklı, WhatsApp gibi popüler uygulamaları etkileyebilecek yepyeni bir tehlikeyle karşı karşıya: Agent Smith. Güvenlik firması Check Point tarafından ortaya çıkarılan söz konusu zararlı yazılımın 25 milyondan fazla cihazı etkilediği belirtiliyor. Yazılımın çalışma prensipleri şimdilik kullanıcının verilerini çalma üzerine değil. Bu sayede daha “sinsi” hareket edebiliyor. Asıl amaç uygulamayı hackleme, güncelleme almasını önleme ve kullanıcıya daha fazla reklam göstermesini sağlama. Elbette reklamdan elde edilen gelir de yazılımın ardındaki isimlere gidiyor. Check Point’in raporuna göre söz konusu yazılım WhatsApp, Opera Mini, TrueCaller ve benzeri bütün ve bilindik uygulamaları hedef alıyor. Yazılımın ise kredi kartı hırsızlığına kadar pek çok farklı alanda kullanılabileceği kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp ve benzeri uygulamaların kodunu değiştirmeye çalışıyor

Söz konusu yazılımın şimdilik ağırlıklı olarak Hindistan ve çevre ülkelerinde yer aldığı kaydediliyor. Bunun sebebi olarak ise ana dağılım noktasının 9Apps isimli üçüncü parti bir uygulama mağazası olduğu belirtiliyor. Yazılım fotoğraf çekme uygulaması ya da oyun gibi zararsız görünen uygulamaların içinde gizli geliyor. Bir kere indirildikten sonra kendini Google’la bağlantılı bir uygulama gibi gizliyor. Google Updater veya benzeri bir isim alıyor. Bunun ardından da diğer uygulamaları avlamaya başlıyor.

Sadece Hindistan’da 15 milyondan fazla cihaza bulaşan zararlı yazılımın, Amerika’ya kadar ulaştığı da kaydediliyor. Ancak Amerika’daki dağılım 300 bin civarıyla sınırlı şimdilik. Google Play Store’a da girmeye çalışan Agent Smith’in Google tarafından temizlendiği belirtiliyor. Keşfedilen uygulamalar tabii…

İlginizi çekebilir

Yeni özellikleriyle Spotify Lite