reklamı kapat

POPÜLER

Android sonrası iPhone u hedef alan zararlı yazılım

Önce Android şimdi de iPhone kullanıcılarını hedef alan casus yazılım

Android kullanıcıları için tasarlanan zararlı yazılım şimdi de iPhone kullanıcılarını hedef alıyor. Kullanıcılar bu yazılımlardan nasıl korunabilir?

Geçmişte Android kullanıcılarını hedef alan casus yazılım Exodus‘un bir benzeri şimdilerde iPhone kullanıcılarını hedefine oturtmuş durumda. Mobil güvenlik firması Lookout‘un dikkat çektiği bu yazılım kendini yerel operatör uygulaması gibi gösteriyor. Kullanıcılar uygulamayı cihazlarına kurduktan sonra gelişmiş bir izin talebinde bulunuyor. İzinler arasında kişinin rehberine, ses kayıtlarına, fotoğraflarına, videolarına erişimin yanı sıra gerçek zamanlı yer takibine kadar erişim talep ediyor. Araştırmacılar bu uygulama aracılığıyla kullanıcıların cihazlarındaki mikrofonun aktif hale getirilip, kullanıcıların dinlenebileceğini kaydediyor. Araştırmacılar şimdilik uygulamanın İtalya ve Türkmenistan’da gözlemlendiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl korunabilir?

Operatörlerin yardımcı bir uygulamasıymış gibi görünen bu sahte uygulama elbette App Store’da yer almıyor. Bunun yerine kullanıcılar operatörlerinin internet sitesi sandıkları sahte sitelerden bu uygulamaları indiriyor. Bu tarz zararlı yazılımlardan korunabilmek için alınabilecek ilk önlemlerden biri de kendini burada hatırlatıyor. Akıllı telefonun mağazası dışında dışarıdan bir uygulama indirmek çeşitli riskler barındırabiliyor. Bu sebeple kullanıcıların böyle bir yazılımı indirmeden önce, geliştiricinin kim olduğunu kontrol etmesi gerekiyor. Özellikle operatör servisleri, bankalar ya da tanınmış büyük firmaların bu tarz uygulamaları olup olmadığını ayrıca kontrol etmek hayli basit bir şekilde gerçekleşiyor. Öte yandan bir şekilde dışarıdan indirdiğiniz uygulamanın istediği izinleri de dikkatle gözden geçirmek şart. Uygulamayla çok da alakalı gibi olmayan, şüpheli istekler gördüğünüzde doğrudan bu izinleri kapatabilir ya da uygulamayı hemen silebilirsiniz. Android ve iOS mağazasından içerik indirirken ise özellikle Android mağazasında geliştiriciyi kontrol etmek çok daha güvenli bir deneyim sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir

Paypal hesabından otomatik para çeken Android yazılımı