reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store sahte uygulamalar

Android kullanıcılarını bekleyen yeni tehlike: Sahte navigasyon uygulamaları

Android ekosisteminin bir türlü düzelmeyen problemi olan sahte uygulamalar kervanına navigasyon uygulaması kılığındakiler de dahil oluyor. Google Play Store‘un radikal bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor.

Google, Android mağazasında yer alan yeni bir problemle karşı karşıya. Android ekosistemine zarar veren yeni tehlike ise sahte navigasyon uygulamaları. ESET’te zararlı yazılımlar üzerine araştırmalar yapan Lukas Stefanko, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden paylaştığı bilgilerle, sahte navigasyon uygulamalarının kullanıcıları nasıl kolayca kandırdığına ve bu sayede para kazandığına dikkat çekiyor. Stefanko, 1 milyonun üzerinde indirmeye ulaşmış uygulamaları listelediğini belirtirken, daha az indirilmiş sayısız uygulama olduğunu da kaydediyor. Sahte navigasyon uygulamalarının ortak noktası ise aslında bir navigasyon uygulaması dahi olmaması. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu uygulamaların mantığı şu şekilde çalışıyor: Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra ya Google Haritalar uygulaması için bir “aracı” görevi görüyor ya da Google Haritalar API’ı kullanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sahte ekran görüntüleri, özensiz uygulama ikonları

Stefanko, 15’in üzerinde sahte navigasyon uygulamasını test ettiğini ve bazılarının 50 milyonun üzerinde indirmeye ulaştığını belirtiyor. Bu uygulamaların temel kazancı ise uygulama içi reklamlar. Aslında herhangi bir işe yaramayan bu uygulamaları açtığınızda içindeki reklamlardan geliştirici para kazanıyor. Bazı uygulamalar bu reklamların görünmemesi için kullanıcıdan ek para dahi talep ediyor. Ancak günün sonunda aslında uygulamanın herhangi bir işlevi bulunmuyor. Bu sahte uygulamaların aynı zamanda telefona indirilirken rehbere erişim, mesaj gönderme gibi şüpheli isteklerde bulunduğu da yine Stefanko’nun açıklamaları arasında yer alıyor. Stefanko, platform içinde yapılan aramalarda sahte uygulamaların üst önerilerde çıktığına da dikkat çekiyor.

Android kullanıcıları için ciddi sorunlar yaratabilecek bu açıklara karşı Google’ın daha sert önlemler alması gerekiyor. Kullanıcıların yeni bir uygulama indirmeden önce, daha güvenilir geliştiricilere sahip alternatiflere yönelmesi gerektiğini de hatırlatalım.

İlginizi çekebilir

Google Haritalar’da favori konumları kaydetme ve paylaşma