reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Play Store Android

Tam 10 milyon kez indirilen sahte Samsung uygulaması!

Android dünyasının merkezini oluşturan Google Play Store, yine kötü bir haberle gündeme geldi. Bu sefer konunun merkezinde Samsung yer alıyor.

Aslında bu konunun direkt olarak Samsung ile ilgisi bulunmuyor. Ancak onun adı üstünden yapılan bir “dolandırıcılık” söz konusu. CSIS Security Group, kısa süre önce tam 10 milyon kez indirilen sahte bir Samsung uygulaması bulduklarını açıkladı. Bu halen Play Store’da yer alan uygulamanın adı “Updates for Samsung” ve görünüşte kişilere firmware güncellemeleri sunuyor. Ancak bunun gerçekte böyle olmadığı ve indirme için bir reklam çiftliği üzerinde para istediği söyleniyor. Bu paranın da Google Play üstünden değil özel bir sistemden alındığı belirtiliyor. İçerisinde tahmin edebileceğiniz üzere bir sürü reklam bulunan sistem, güncelleme konusunda kesinlikle bir işe yaramıyor sadece kişileri dolandırmaya çalışıyor. Konu hakkında Google’a bilgi verdiklerini belirten CSIS Security Group, market denetiminin daha sıkı yapılması gerektiğini bir kez daha karşımıza getiriyor. Burada Google kadar kişilere de iş düşüyor. Böyle uygulama kesinlikle kanılmaması ve çok dikkatli olunması gerekiyor.

Samsung Play Store Android

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung uygulaması öncesinde de Android tarafı için ciddi bir sıkıntı ortaya çıkmıştı

Güvenlik firması Checkpoint Research tarafından SimBad isimli zararlı adware bulunmuştu. Toplam 150 milyon kez indirilen 206 Play Store uygulamasına bulaştığı belirtilen SimBad, daha çok simülasyon oyunları hedef almış durumda. Marketten silindiği belirtilen bu 206 uygulamalar arasında Snow Heavy Excavator Simulator (10 milyon indirme), Hoverboard Racing (5 milyon indirme) ve Real Tractor Farming Simulator gibi yapımlar yer alıyor. Peki SimBad tam olarak ne yapıyor? Söylendiği kadarıyla reklam temelli olan bu zararlı, girdiği Android telefonlara sizden habersiz uygulama yükleyebiliyor (Burada bilgileri çalma durumu var). Ayrıca istenmeyen reklamlar / siteler de gösteren zararlı, kişileri bilgilerini çalmaya yönelik internet bağlantılarına da yönlendirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Ekosisteme dahil olan yeni modellerden Meizu Note 9

İlginizi Çekebilir

Hesaptan para çeken Android zararlısı