reklamı kapat

POPÜLER

Huawei ekran altı kamera teknolojisi

Huawei’den dikkat çeken “ekran altı kamera” patentleri

Ekran altı kamera sistemleri teknoloji dünyasının son dönemde oldukça heyecanlandırıyor. Bu konuda dev isimi Huawei de aktif olarak çalışmalar yürütüyor.

Çentikler ve ekran delikleri kullanıcılar tarafından sevilmiyor. Motorlu sistemlerin de bazı dezavantajları bulunuyor. Bunların hepsini ortadan kaldıracak ekran altı kamera teknolojisi, büyük merak uyandırıyor. Bu alanda başta OPPO olmak üzere Xiaomi ve Samsung çalışmalar yapıyor. Ancak süreçte Çin merkezli devi isim Huawei de adımlar atıyor. Firmanın Almanya merkezli olarak aldığı yeni patentler, söylendiği kadarıyla karşımıza ekran altı kamera için düşünülen arayüz yapısını getiriyor deniyor. Patent çizimlerinde ekran altındaki kameranın sürekli olarak görünür olduğu görülüyor. Bunun gerçekte böyle olması beklenmiyor. Çünkü bu olayın merkezinde kamerayı kullanılmadığı zaman “görünmez” yapmak yer alıyor. Bu açıdan biraz şaşırtan patentler, yine de direkt olarak ekran altı kameraya işaret eden başka detaylar taşıyor. Bu da Huawei imzalı gelecek modeller için merak uyandırıyor. Patentlerden firmanın kamera açık olduğu zaman bu alanı efektif olarak kullanmak için planlar yaptığı da görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tarafından da düşünülen ekran altı kamera teknolojisi ilk olarak OPPO tarafından hayatımıza sokulacak

OPPO hatırlarsınız 26 Haziran tarihli MWC Shanghai Expo kapsamında ekran altı kamera teknolojisini görücüye çıkartmıştı. Çentikleri, motorlu sistemleri ve ekran deliklerini tarihe gömecek bu yeni teknoloji, kamerayı ekranın altına alıyor ve böylece tam ekran deneyimi getiriyor.Firma burada özel bir şeffaf materyale sahip ekran kulanıldığını belirtiyor. Özel yazılım algoritmasıyla bu ekran katmanının etkisini ortadan kaldırdıklarını belirten OPPO, USC (Under-screen Camera) adını verdiği modülün normal selfie kameralarından daha büyük sensör kullandığını da belirtiyor. Ekranın çalışma / dokunma fonksiyonunu etkilemediği belirtilen bu ekran altı kamera, söylendiği kadarıyla “yüz tanıma, portre ile güzelleştirme modu” gibi destekleri de bünyesinde barındırıyor.

İlgili Video