reklamı kapat

POPÜLER

OPPO ekran altı kamera teknolojisi Huawei

OPPO yöneticisinden üzücü ekran altı kamera açıklaması

Ekran altı kamera teknolojisi çok ama çok yakında hayatımıza gerçek anlamda dahil oluyor. Ancak ilk örnekler hiç de iyi olmayacak gibi duruyor.

Hep söylediğimiz gibi akıllı telefonların çerçevelerini inceltmek adına kullanılan ekran çentikleri, selfie kamerasını barındıran ekran delikleri ve motorlu pop-up sistemler çok yakında ekran altı kamera teknolojisi ile ortadan kalkacak. Bu teknoloji üzerinde şu an Xiaomi, Samsung ve OPPO gibi isimler aktif olarak çalışıyor ve kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla Çin merkezli ekran üreticisi Visionox, dünyanın ilk seri üretime hazır ekran altı kamera sistemini sunmaya hazırlanıyor. OPPO yöneticisi Brian Shen ise ilk örnekler için beklentinin düşük tutulması gerektiğini aktarıyor. Yöneticiye göre ilk sistemler selfie kamera performansını oldukça olumsuz etkiliyor. Bu yüzden de teknolojinin halen çok erken aşamada olduğu ve üzerinde daha çok çalışma yapılması gerektiği aktarılıyor. Bu bağlamda da esas “ideal” modellerin 2021’de geleceği aktarılıyor. Bu yıl sonunda selfie kamerası ekran altında yer alacak ilk telefonun ise Huawei ya da OPPO‘dan geleceği düşünülüyor. Ancak burada Huawei daha çok ağır basıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekran altı kamera teknolojisi çok dikkat çekiyor

Ancak şöyle bir sorun daha bulunuyor. Aşağıda da görebileceğiniz üzere bu yeni teknoloji için çıkan detay çekimleri, sürecin şimdilik tam da istediğimiz ya da hayal ettiğimiz gibi olmadığını gösteriyor. Çünkü şu an ön kameranın üzerine denk gelen ekran bölümünde bir kare yer alıyor. Söylendiği kadarıyla burada kameranın görüntü alabilmesi için ekran piksel yoğunluğu düşük seviyede yer alıyor. Yüksek PPI değerinde iyi görüntü alınmadığını aktaran firmalar, bu yüzden aradaki dengeyi iyi kurmak zorunda deniyor. Bu da OPPO’dan Brian Shen‘in dediği gibi şimdilik tam iyi yapılamayacak gibi duruyor.

İlgili Video