reklamı kapat

POPÜLER

Huawei ekran altı kamera Huawei P40
Huawei ekran altı kamera Huawei P40
Huawei ekran altı kamera Huawei P40

Huawei P40 için heyecanlandıran ekran altı kamera çalışması

Huawei, ön kamera ve sensörleri ekran altına almak adına çok ciddi düşünüyor. Firma bu konuda yeni patentler almış durumda.

Çentikleri, motorlu sistemleri ve ekran deliklerini tarihe gömmek isteyen isimlerden birisi de Huawei. Bu konuda uzun süredir ciddi çalışmalar yapan firma, teknolojiyi gerçeğe dönüştürmek adına patent alımlarına devam ediyor. Bu sefer alınan ve LetsGoDigital tarafından görselleştirilen yeni patentler, firmanın konuda oldukça ilerlediğini gösteriyor. Sadece kamera değil daha önce de söylediğimiz gibi diğer sensörleri de ekran altına almanın planlarını yapan firma, bunu elbette tam olarak nasıl yapacak bilemiyoruz. Ancak sürece çok önem verdiği açıkça görülen Huawei, bu yeni teknolojiyi Mate 30 ailesinde kullanmıyor. Mate 30 ailesi çentik ve ekran deliği üzerine kuruluyor. Ancak P40 ailesinde ön kameranın ve sensörlerin ekranın altına alınabileceği tahmin ediliyor. Bu da gelecek için heyecanlandırıyor.

Huawei ekran altı kamera Huawei P40
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tarafından da geliştirilen bu teknolojiyi ilk olarak OPPO kullanacak

OPPO hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda kendi ekran altı kamera teknolojisini görücüye çıkartmıştı. Çentikleri, motorlu sistemleri ve ekran deliklerini tarihe gömecek bu yeni teknoloji, kamerayı ekranın altına alıyor ve böylece tam ekran deneyimi getiriyor.Firma burada özel bir şeffaf materyale sahip ekran kulanıldığını belirtiyor. Özel yazılım algoritmasıyla bu ekran katmanının etkisini ortadan kaldırdıklarını belirten OPPO, USC (Under-screen Camera) adını verdiği modülün normal selfie kameralarından daha büyük sensör kullandığını da belirtiyor. Ekranın çalışma / dokunma fonksiyonunu etkilemediği belirtilen bu ekran altı kamera, söylendiği kadarıyla “yüz tanıma, portre ile güzelleştirme modu” gibi destekleri de bünyesinde barındırıyor.

İlgili Video