reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store

Telefonlardan hemen silinmesi gereken Android uygulaması

Telefonlardan hemen silinmesi gereken yeni bir Android uygulaması daha bulundu. Bu uygulamanın adı Barcode Scanner. İşte detaylar,

Barcode Scanner Android uygulaması, kişilerin barkod ve QR kodları kamera üzerinden okumasına / taramasına imkan tanıyan bir uygulama. İşte bu toplamda 10 milyondan fazla indirilen uygulama, sadece bir güncelleme ile “malware” yüklü hale getirildi. Bunun firmanın isteğiyle olup olmadığı bilinmiyor ancak yapılan son güncelleme ile uygulamaya çok sayıda istenmeyen reklam gösteren zararlı eklendiği bilgisi veriliyor. Güvenlik araştırmacıları tarafından kullanıcı şikayetleriyle ortaya çıkarılan bu durum karşısında Google hemen gerekli adımı atmış ve uygulama PlayStore’dan kaldırılmış. Ancak uygulama halen milyonların, belki de sizin telefonunuzda dahi yüklü durumda. Bu bağlamda Barcode Scanner uygulamasını hemen telefonunuzdan kaldırmanız gerekiyor. Uygulama kişisel verileri çalmıyor gibi görünüyor ancak çıkan reklamlar hem can sıkıyor hem de telefonların pilini / gücünü boş yere harcıyor.

Android tarafında en son 164 farklı zararlı uygulama bulunmuştu

Bu bahsettiğimiz 164 farklı uygulamanın arkasında “CopyCatz” yer alıyordu. CopyCatz, temel olarak “aldatma taktiğini” kullanıyor ve popüler uygulamaların isimlerini taklit ederek kişilerin cihazlarına içerisinde malware olan uygulamalar yüklemesini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu uygulamaların birçoğu kişilerin bilgilerini çalmaya odaklanmıyor. Bu sahte uygulamalar yüklendiği cihazda istenmeyen reklamlar gösteriyor. Bu reklamlar ortaya çıkmasıyla can sıkması yanında telefonları yavaşlatıyor ve pilin daha hızlı bitmesine neden oluyor.

İlginizi Çekebilir

Kayıp Samsung cihazları bulmak için yeni yol