reklamı kapat

POPÜLER

Android LOG Tasarım

Silinmesi gereken yeni zararlı Android uygulamaları bulundu

Telefonlardan hemen silinmesi gereken yeni Android uygulamaları bulundu. Bu uygulamalar kullanıcıların bilgilerini çalıyor.

Android tarafında birçok farklı zararlı var. Bunların bazıları telefonlardan veri çalıyor, bazısı şantaj odaklı çalışıyor, bazısı ise kullanıcıları gizli şekilde bazı aboneliklere üye yapıyor. Yeni bulunanlar ise aktarıldığı kadarıyla Facebook şifrelerini ve kripto varlıkları çalmaya odaklanıyor. Trend Micro tarafından bulunan ve paylaşılan aşağıdaki uygulamaların eğer yüklendiyse telefonlardan hemen silinmesi gerekiyor:

-Daily Fitness OL
-Enjoy Photo Editor
-Panorama Camera
-Photo Gaming Puzzle
-Swarm Photo
-Business Meta Manager
-Cryptomining Farm Your own Coin

Bu sefer paylaşılan liste kısa ancak durum söylendiği kadarıyla oldukça büyük. Facebook şifrelerini ve kripto varlıklarını çalmaya odaklanan “Facestealer” spyware’ine sahip toplam 240’tan fazla Android uygulamasının bulunduğu belirtiliyor. Burada işin olumlu yanı, bu uygulamalarının hepsinin Google tarafından Play Store’dan atılmış olması. Ancak Google telefonlardan uygulama silemiyor, bu açıdan her türlü tehlikeye karşı kişilerin dikkatli olması ve gerekli adımları atması gerekiyor. Özellikle bir uygulama indirilmeden önce Play Store yorumlarına çok iyi bakılması gerekiyor.

Google, geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya göre 2021’de toplam 1,2 milyon zararlı uygulamayı Play Store’a giriş yapmadan engellemeyi başardı. Google ayrıca Play Store içerisinde yayınlamak adına zararlı uygulama üreten tam 190 bin geliştirici hesabının engellendiğini de duyurdu. Açıklanan rakamlar elbette oldukça güzel görünüyor ancak daha önce de söylediğimiz gibi bunlar halen tam olarak yeterli gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 yılında halen Play Store’da birçok zararlı uygulama karşımıza çıkıyor ve büyük çaplı dolandırıcılık faaliyetleri sık sık ses getiriyor. Google’ın süreçte işi daha da sıkı tutması gerekiyor. Bu konuda rakip Apple da yüzde 100 başarı elde edemiyor ancak App Store uygulama marketini biraz daha güvenli tutabiliyor.

Android odaklı gelişme yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın