reklamı kapat

POPÜLER

Dacia Spring Electric

2021’de Türkiye’ye gelecek elektrikli otomobil modelleri

Elektrikli otomobil pazarı global olarak gittikçe büyüyor. Türkiye’de ise 2021’de yüksek ihtimalle küçülme yaşanacak. Ancak yine de birçok yeni model geliyor.

Aşağıdaki haberde yer verdiğimiz üzere Türkiye’de hali hazırda birçok elektrikli otomobil modeli satılıyor. Bunlar arasına 2021’de eklenecek tamamen elektrikli otomobil modelleri ise Emre Özpeynirciye göre Audi e-Tron, Citroen C4-e, Citroen e-Berlingo, Dacia Spring, DFSK Seres3, DFSK Seres5, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Kona Electric, Mercedes EQA, MG ZS, Nissan Leaf ve Peugeot 2008-e olacak. Bu arada yeni yılda sadece tamamen elektrikli olan araçlar Türkiye’ye gelmiyor. Firmaların “elektrik destekli” yani hibrit temelli birçok otomobili de Türkiye’ye getireceği aktarılıyor. Bunlar arasında yine Emre Özpeynirciye göre Hyundai Bayon, Hyunda SantaFe ve Renault Clio Hibrit gibi araçlar yer alıyor. Biliyorsunuz hali hazırda da Türkiye’de çok sayıda hibrit otomobil satılıyor. Hibrit araçlar elektriğin gücünü fosil yakıt ile birleştiriyor ve kişileri çoğu zaman fazlasıyla memnun ediyor. Bu araçların yakıt sarfiyatları özellikle şehir içerisinde oldukça düşük oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 yılı elektrikli otomobil pazarı için Türkiye özelinde kötü geçecek

Bunun arkasında da elektrikli otomobillere yapılan büyük ÖTV zammının etkisi bulunuyor. Daha fazla teşvik beklerken gelen bu zam, elbette herkes için oldukça kötü görünüyor. Bu ÖTV zammı nedeniyle hali hazırda satılan birçok araç çok ama çok daha pahalı hale geliyor. Bu zamma bağlı olarak Türkiye’deki şarj ağlarının da büyümesi yavaşlayacak yorumları yapılıyor. Çünkü 2021’de elektrikli araçların sayısı artmayacak, üzücü şekilde azalacak.

İlginizi Çekebilir

Zorlu şartlara özel elektrikli motosiklet