reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Teşvik yerine artış; Elektrikli otomobillere tartışma yaratacak ÖTV zammı

1 Şubat itibarıyla geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, elektrikli otomobil modellerinde yüzde 400’ü bulan ÖTV zammı görülüyor.

2021 ile birlikte artık her yıl alışık olduğumuz zam duyuruları da birbirini izledi. Otomobil pazarı da bu artışların halk cephesinde en çok hissedildiği başlıklar arasında. Geride bıraktığımız gün İstanbul’daki Avrasya Tüneli için geçiş ücretlerinin artırılmasıyla gündeme gelen zamlara 1 Şubat itibarıyla bir yenisi daha eklendi. Açıklanan bu zammın merkezinde ise elektrikli araçlar var. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete‘de yayınlanan yeni kararda, elektrikli otomobillerde yüzde 400’ü bulan şaşırtıcı bir ÖTV zammı bizleri karşılıyor.

Elektrikli otomobil modelleri için açıklanan ÖTV zammından detaylar

Tabloya batığımızda, modellerin elektrik motorunun kW cinsinden ürettiği değerlere göre zamdan etkilenme oranlarının da değiştiğini görüyoruz. 2021 itibarıyla açıklanan listede; motor gücü 85 kW’ı geçmeyen modeller için ÖTV oranı yüzde 3’den yüzde 10’a çıkarılmış şekilde bizleri karşılıyor. İkinci basamakta yer alan 85 kW ile 120 kW arası klasmanın ise yüzde 7’lik ÖTV değeri yüzde 25’e çıkarılmış durumda. 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerin vergi oranlarıysa yüzde 15’den yüzde 60’a çıkarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklanan bu kararlar küresel pazarda pek çok yönetimin teşvik amaçlı attığı adımlara ters düşüyor. Bununla beraber yerli otomobil projesi TOGG için de geri sayımın sürdüğü bu süreci de düşündüğümüzde, kullanıcıların elektrikli araç alma yaklaşımlarını da doğrudan etkileyecek bir vergi oranı karşımızda.

İlgili Video

TOGG tanıtımı